Každý den ptačí chřipka "dobývá" nové oblasti a ani včerejšek nebyl výjimkou. Výskyt viru H5N1, smrtelného pro člověka, odhalily laboratorní testy v Tambovské oblasti 400 kilometrů jižně od Moskvy.


Poprvé se tento virus objevil v Rusku minulý týden v Tulské oblasti, zhruba 250 kilometrů severně od metropole.
Výskyt ptačí chřipky potvrdily včera úřady už na druhém místě v Chorvatsku. U města Našice uhynulo třináct labutí. Balkánská země leží na jedné z hlavních migračních tras tažných ptáků a na východ Chorvatska přiletělo v posledních několika dnech na 1500 labutí.


Představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) nicméně na včerejší schůzce s delegací EU v Kodani uvedli, že Evropa by po technické a finanční stránce měla pandemii zabránit a má lepší předpoklady pro úspěšný boj s ptačí chřipkou než východní Asie.
Poté co se chřipka rozšířila z východu do Evropy, se na ni připravují i americký kontinent a Afrika. Americký ornitolog Thomas Van't Ho z univerzity v Ohiu tvrdí, že Američané by neměli podléhat představě o vlastním bezpečí před virem. Podle něj dříve nebo později dorazí i do USA.


"Na základě našich poznatků o migračních trasách ptáků a o tom, kde se setkávají, je jisté, že problém vznikne i ve Spojených státech. Žádné obyvatelné místo na planetě není imunní," řekl vědec internetovému serveru LiveScience.com
"Ptáci letící na jih Číny se v Bangladéši a Barmě dostali do kontaktu s opeřenci letícími západně do Indie a Turecka. Tak se virus rozšířil do Evropy. Nyní ptáci migrují na jih, takže je na řadě Afrika. Až na jaře poletí nakažené ptactvo na sever a severozápad, potká se s hejny směřujícími do Severní Ameriky," říká americký ornitolog.


Z rozšíření nákazy v Africe má WHO velké obavy. Africké státy nemají vybavení na boj s nemocí a nejsou schopny rozšíření dostat pod kontrolu vlastními silami. Každý podzim přeletí nad Saharou přibližně pět miliard opeřenců.
"Virus ptačí chřipky už zřejmě v Africe mají divoké kachny v řekách a na jezerech, ale zatím ještě nezasáhl domácí drůbež. Musíme ale být připraveni Afričanům pomoci, protože řada afrických států nebude schopná této hrozbě čelit," citoval list Financial Times generálního ředitele veterinární divize WHO Bernarda Vallata.

Ostrá kritika Indonésie
Někteří indonéští experti kritizují vlastní vládu za to, že hrozbu ptačí chřipky dlouho ignorovala, a nese tak velký díl zodpovědnosti za její současné rozšíření.
Šéfka indonéské veterinární správy Putri Naiposposová uvádí, že jasné známky postupující ptačí chřipky se objevily už v polovině roku 2003 na drůbežích farmách.


Jakarta to však zamlčela, protože ji k tomu nutila mocná drůbežářská lobby. Osm drůbežářských firem, představujících šedesát procent domácí produkce, se obávalo o pokles prodeje kuřat a vajec.
"Vláda chtěla, aby opatření byla tajná. Až pozdě pochopila, o jak velkou hrozbu se jedná," uvedla Naiposposová v rozhovoru pro místní deník Kompas. Poté co interview vyšlo, ji ministr zemědělství okamžitě odvolal z funkce.

Nebezpečí: kohoutí zápasy
V další asijské zemi, Filipínách, představuje nyní velké nebezpečí tamní tradiční a mimořádně rozšířená zábava: kohoutí zápasy. Jde o miliardový byznys a návštěvy zápasů často v této silně katolické zemi převyšují i návštěvy nedělních bohoslužeb.
Zápasy ale mohou rozšířit chřipku. "Majitelé kohoutů a zápasových arén musí dodržovat přísné hygienické předpisy. S kohouty přichází do styku mnoho lidí a pokud se chřipka rozšíří, může celé odvětí zlikvidovat a poškodit ekonomiku," řekl poslanec filipínského parlamentu Ralph Recto.