Analytici: Inflace oživí spoření
Rychlejší růst cen, který v říjnu dosáhl 2,6 procenta, se podle ekonomů po čase projeví také v růstu úrokových sazeb.
"Trvající riziko přenosu dočasně vyšší inflace do inflačních a mzdových očekávání a rychlý růst ekonomiky by měly přinést další zvýšení úrokových sazeb v lednu příštího roku," předpokládá hlavní ekonom Patria Online David Marek.
Pokud podle předpokladů porostou reálné příjmy domácností, dá se očekávat jejich větší orientace k finančnímu investování.
Úroky začnou lidi víc lákat
"Méně lidí bude chtít mít peníze doma, a budou se proto zajímat o úrokové výnosy - ať už z bankovních vkladů, podílových listů nebo penzijních fondů," říká analytik Živnobanky Patrik Rožumberský. Dodává, že díky tomu se pravděpodobně i sníží nárůst oběživa.
Už dnes jsou přitom z hlediska finančního majetku české domácnosti na tom ve střední a východní Evropě nejlépe. Vyplývá to z aktuální studie italské UniCredit Group, do níž patří i Živnobanka.
Na každého Čecha v současnosti připadá "bohatství" ve formě finančních investic a úspor v hodnotě 5746 eur, což je zhruba 172 tisíc korun. Druhé je Maďarsko s 4468 eury na obyvatele (134 tisíc korun).
Tyto finanční úložky českých domácností stoupnou v letošním roce o více než deset procent. Zásluhu na tom má podle studie solidní růst platů, štědrý sociální systém a cenový boom na pražské burze.
Nejvíce investic by mělo letos směřovat do cenných papírů (roční nárůst o 34,4 procenta), podílových fondů (29 procent) a penzijních fondů (20,4 procenta).
Od příštího roku už ale budou hrát klíčovou roli investice do penzijních fondů. "Předpokládáme, že i v příštím roce přetrvá zájem drobných investorů o nákup akcií, nárůst investic už ale nebude tak silný jako v letošním roce," dodal Rožumberský.
Dluhy rostou ještě rychleji
V porovnání s růstem majetku domácností však zůstává tempo zadlužování výrazně vyšší. Dluhy domácností vzrostou v letošním roce o 29 procent a v porovnání k hrubému domácímu produktu dosáhnou úrovně 16,7 procenta.
V nadcházejících letech by měla dynamika zadlužování postupně klesat. Přesto dosáhne dluh domácností v roce 2008 téměř čtvrtiny tuzemského hrubého domácího produktu. V letošním roce bude největší zájem o hypoteční úvěry, které v porovnání s minulým rokem stoupnou o třetinu. O čtvrtinu pak podle propočtů vzrostou spotřebitelské úvěry a leasing.
Finanční bohatství obyvatel Evropy
(v eurech na jednoho obyvatele)
Česko 5746
Maďarsko 4468
Bulharsko 1055
Chorvatsko 4233
Polsko 3129
Rumunsko 466
Slovensko 2993
EU 15 47 904
Zdroj: UniCredit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist