Analytici: Inflace oživí spoření

Rychlejší růst cen, který v říjnu dosáhl 2,6 procenta, se podle ekonomů po čase projeví také v růstu úrokových sazeb.
"Trvající riziko přenosu dočasně vyšší inflace do inflačních a mzdových očekávání a rychlý růst ekonomiky by měly přinést další zvýšení úrokových sazeb v lednu příštího roku," předpokládá hlavní ekonom Patria Online David Marek.
Pokud podle předpokladů porostou reálné příjmy domácností, dá se očekávat jejich větší orientace k finančnímu investování.

Úroky začnou lidi víc lákat

"Méně lidí bude chtít mít peníze doma, a budou se proto zajímat o úrokové výnosy - ať už z bankovních vkladů, podílových listů nebo penzijních fondů," říká analytik Živnobanky Patrik Rožumberský. Dodává, že díky tomu se pravděpodobně i sníží nárůst oběživa.
Už dnes jsou přitom z hlediska finančního majetku české domácnosti na tom ve střední a východní Evropě nejlépe. Vyplývá to z aktuální studie italské UniCredit Group, do níž patří i Živnobanka.
Na každého Čecha v současnosti připadá "bohatství" ve formě finančních investic a úspor v hodnotě 5746 eur, což je zhruba 172 tisíc korun. Druhé je Maďarsko s 4468 eury na obyvatele (134 tisíc korun).
Tyto finanční úložky českých domácností stoupnou v letošním roce o více než deset procent. Zásluhu na tom má podle studie solidní růst platů, štědrý sociální systém a cenový boom na pražské burze.
Nejvíce investic by mělo letos směřovat do cenných papírů (roční nárůst o 34,4 procenta), podílových fondů (29 procent) a penzijních fondů (20,4 procenta).
Od příštího roku už ale budou hrát klíčovou roli investice do penzijních fondů. "Předpokládáme, že i v příštím roce přetrvá zájem drobných investorů o nákup akcií, nárůst investic už ale nebude tak silný jako v letošním roce," dodal Rožumberský.

Dluhy rostou ještě rychleji

V porovnání s růstem majetku domácností však zůstává tempo zadlužování výrazně vyšší. Dluhy domácností vzrostou v letošním roce o 29 procent a v porovnání k hrubému domácímu produktu dosáhnou úrovně 16,7 procenta.
V nadcházejících letech by měla dynamika zadlužování postupně klesat. Přesto dosáhne dluh domácností v roce 2008 téměř čtvrtiny tuzemského hrubého domácího produktu. V letošním roce bude největší zájem o hypoteční úvěry, které v porovnání s minulým rokem stoupnou o třetinu. O čtvrtinu pak podle propočtů vzrostou spotřebitelské úvěry a leasing.

Finanční bohatství obyvatel Evropy

(v eurech na jednoho obyvatele)
Česko 5746
Maďarsko 4468
Bulharsko 1055
Chorvatsko 4233
Polsko 3129
Rumunsko 466
Slovensko 2993
EU 15 47 904
Zdroj: UniCredit