Investoři se točí čelem k dolaru. Vyjde jim to?
Vzestup dolaru vůči euru, který se v posledních dnech zrychlil, mnoho lidí, kteří si "hrají" s měnovými kursy, zaskočil.
"Trh nebyl na takový pohyb prostě připraven," komentoval pro Reuters Simon Derrick, který v londýnské pobočce Bank of New York vede měnový výzkum.
Podobně si vyjadřují i domácí analytici. "Musíme uznat, že oslabení eura bylo razantnější, než jsme očekávali," podotkl analytik domácí brokerské společnosti Cyrrus Jan Procházka. A žertem dodal: "Stejně jako Warren Buffett."
"Věštec z Omahy", jak se pětasedmdesátiletému miliardáři často přezdívá, se v posledních dnech postaral o rozruch na měnových trzích. Z měnových kontraktů, v nichž sází na pokles americké měny, stáhl pět miliard. Dolar totiž od počátku roku vůči euru posílil o 13 procent, a tak Buffett hodně prodělal.
Přesto "medvědímu portfoliu" ponechal 16,5 miliardy dolarů, neboť stále věří, že americká měna bude v delším výhledu slábnout. "Je ale možné, že Buffett měl přeskupit své portfolio trochu dřív," míní Brian Garvey, měnový stratég z Bostonu.
Buffett je ve finančních kruzích proslulý jako "nositel dolarového pesimismu" nebo jako "hlasatel dolarové beznaděje".
Buffett sází na pokles amerického dolaru od roku 2002. Sázel na potenciální problémy související s prohlubujícím se schodkem na běžném účtu platební bilance. Až do konce roku mu jeho hra vycházela.
Miliardář Buffett nebyl jediný, kdo se načas otočil čelem k dolaru. Švýcarská UBS uvedla, že její klienti za čtyři týdny (do poloviny října) přelili do amerických cenných papírů 1,3 miliardy dolarů.
Je to nejvíce od ledna 1998, kdy se taková statistika sleduje. Paul Mendelsohn z firmy Windham Financial Services připomíná, že dolar už delší dobu slibuje vyšší návratnost investovaného kapitálu. Toho jsou si vědomy nejenom nadnárodní korporace a velké banky, ale například i japonské penzijní fondy sloužící drobným klientům.
Cynikové se mohou zeptat, proč by se mělo do amerických aktiv více investovat právě nyní, kdy mnozí ekonomové věští zpomalení tempa růstu spotřeby. Pro investory je to těžké dilema.
Ale bude to pro ně pořád jistější a výhodnější než investovat peníze do eurozóny, jejíž tempo je ve srovnání se Spojenými státy asi třetinové. (lav)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist