Živnostníkům bude stačit jen jeden úřad

Byrokracie kolem podnikání by se měla v polovině příštího roku podstatně zjednodušit - pokud parlament schválí včerejší návrh vlády, aby podnikatelé vyřizovali své záležitosti jen na jednom úřadě.
Dnes je například při zakládání živnosti potřeba vyplnit na živnostenském úřadě, finančním úřadě a správě sociálního zabezpečení nejméně čtyři formuláře, někdy ale i osm.
Do budoucna by mělo stačit jen takzvané centrální registrační místo na živnostenském úřadě a jeden formulář. Další agendu by vyřizovali úředníci mezi sebou a podnikatel by nemusel obcházet úřady.
O tom, že je potřeba byrokracii při podnikání snížit, mluví politici už několik let, ale až půl roku před volbami mají na stole hned dva takové návrhy - podobnou změnu živnostenského zákona navrhla i ODS, respektive stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. I proto je pravděpodobné, že se podmínky pro podnikání skutečně napřesrok změní.
Vláda navrhuje, aby změny začaly platit od května.
Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban tvrdí, že kvůli centrálním registračním místům nepřibudou žádní noví úředníci - ale nejspíš jich ani neubude.
Podle nového zákona mají mít úředníci na vyřízení žádosti o živnost sedm dní; dnes patnáct.
Začátkem roku 2006 má také fungovat Registr živnostenského podnikání, který by měl - mimo jiné - zkrátit každodenní fronty před kanceláří Rejstříku trestů v Praze na Pankráci. Díky napojení obou rejstříků by už podnikatelé nemuseli o výpis z Rejstříku trestů žádat, podobně jako o takzvané potvrzení o bezdlužnosti. Jeho vyřízení dnes trvá i déle než dva týdny, protože finanční úřad musí ověřovat, jestli žadatel nemá závazky také jinde než tam, kde bydlí.
"Podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná jsem začal počátkem roku a všechno bylo v Táboře vyřízené během dvou tří týdnů. Nepotřeboval jsem žádné zvláštní dokumenty - vlastně stačilo vysvědčení ze střední zemědělské školy," říká soukromý zemědělec Jaromír Novák z Jistebnice.
Jiní podnikatelé mají horší zkušenosti. "Když jsem žádal o živnost v roce 1991, bylo všechno jednodušší. Od té doby pořád přibývá papírování a všechno se prodlužuje," tvrdí majitel restaurace v Havlíčkově Brodě Karel Palán. Může to posoudit i jako předák Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu.
Faktem ale je, že leccos se zjednodušilo - například až do roku 1999 se takzvané volné živnosti vyřizovaly na obecních úřadech, kdežto vázané živnosti v okresních městech.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru