Výtržníci zaútočili v centru Lyonu

Přestože celkově se ve Francii počet zapálených aut a obchodů snižuje a velké nepokoje v Paříži ustávají, střety mladých výtržníků s policií se o víkendu přesunuly do dalších francouzských měst. Zasáhly ale i Belgii a Nizozemsko.
Ve druhém největším francouzském městě Lyonu pak dokonce pronikly do samotného historického centra. V noci na včerejšek se tam neznámí útočníci pokusili vypálit velkou mešitu.
Policisté již předtím proti vandalům házejícím kameny a zápalné láhve na auta a obchody v historickém Place Bellecour museli použít slzný plyn. Britská stanice BBC informovala, že v Lyonu nepokoje vypukly jen krátce předtím, než ve městě začal platit zákaz vycházení. Jedenáct lidí při nich bylo zadrženo.

Zákazy shromažďování

Na včerejší odpoledne policie v Lyonu zavedla zákaz shromažďování. Ten v noci na včerejšek platil i v jiných městech. V Paříži skončil osmou hodinou ranní. Osvědčil se, násilností ubylo. Ze soboty na neděli tak už ve Francii shořelo "jen" 374 aut, v pátek hořelo 502 vozů. Policistům se také podařilo zadržet více výtržníků, a to 212 oproti 206 z předchozí noci.
Zákazy vycházení či shromažďování, které s výjimečným stavem úřady naposledy zavedly při útocích, jež provázely válku v Alžíru před 50 lety, umožňují policistům uvěznit toho, kdo zákaz porušil, a to až na dva měsíce. Policie tak již od 27. října, kdy násilnosti v chudinských předměstích Paříže vypukly, zadržela 2652 osob.
Policejní šéf Michel Gaudin je přesvědčen, že se již podařilo hlavní vlnu násilností zvládnout. Zároveň ale vyzval k opatrnosti: "Jestliže zítra ráno již nebudeme čelit tomu, čemu dnes, nebude to znamenat, že pak už bude situace urovnaná. Musíme zajistit, aby lidé, kteří se násilností dopouštějí, nezůstali nepotrestáni," řekl včera na tiskové konferenci Gaudin.

Vyhoštění cizinců

Ministr vnitra Nicolas Sarkozy pak znovu zopakoval, že svůj dřívější požadavek na vyhoštění cizinců, kteří se nepokojů účastní, myslel vážně.
"Jestliže někdo chce zůstávat ve Francii na základě povolení k pobytu, musí se řídit zákony... Imigrační zákony vypovězení umožňují. Já jsem ministr vnitra a budu tento zákon uplatňovat," uvedl Sarkozy.
Podle průzkumu, jež zveřejnila agentura UPI, ministra Sarkozyho v tomto jeho tvrdém postupu 76 procent Francouzů podporuje. Většina (53 procent) mu pak také důvěřuje v tom, že dokáže situaci zvládnout.
V okolí Paříže, kde se o víkendu uskutečnily oslavy konce první světové války, bylo v sobotu zmobilizováno na tři tisíce policistů. Přestože se v Paříži situace do značné míry uklidnila, v noci na neděli byli na předměstích zraněni dva policisté.
Auta hořela pak také v Toulouse a Štrasburku. V Carpentras, kde byla v pátek napadena mešita, se terčem útoku stala škola.

Napětí v Belgii

Zapalování aut, byť v menší míře, se přeneslo i do jiných evropských zemí.
V Belgii bylo jen v noci na včerejšek zapáleno v několika městech na třicet aut. Policie v sobotu na demonstraci v Bruselu předvedla padesát demonstrantů. Všichni měli u sebe nebezpečné předměty nebo se odmítali podrobit příkazům policie.
Několik vozů žháři zničili také v nizozemském Rotterdamu, třináct automobilů po útoku výtržníků zápalnými lahvemi shořelo i v centru Atén.
Za rozbušku násilnosti spojených se zapalováním aut se ve Francii považuje smrt dvou chlapců z přistěhovaleckých rodin, kteří se po útěku z policejní služebny na pařížském předměstí Clichy-sous-Bois schovali v transformační stanici, kde zemřeli po zásahu elektrickým proudem.
Situaci pak vyhrotil nešťastný výrok ministra Sarkozyho, který výtržníky z chudinských čtvrtí označil za "chamraď".
(sma, afp, čtk)

Násilnosti ve Francii od 27. října

Počet zadržených: 2652
Odsouzených: 3503
Počet zničených aut: 8300
Počet zabitých 1
Počet nasazených policistů: 12 000
Pořádková policie v záloze: 4000

Zdroj: Bloomberg, AFP