Euforie je pryč, ale mobilní platby zůstávají
V době internetového třesku se tvrdilo, že mobilní telefony nahradí - vedle spousty jiných věcí - peněženky a že m-platby vymýtí všechny zastaralé způsoby placení za zboží i služby. Statisíce vlastníků mobilů využívají GSM bankovnictví, tisíce zákazníků m-platbu, ale jisté je, že většina z nás má stále v kapse peněženku a v ní platební karty - a taky nějakou tu hotovost. A v nejbližší době to jistě tak zůstane," říká Martina Kemrová, manažerka externí komunikace T-Mobile.
Samozřejmě už se mnoho změnilo. Ale zatím nikde není ani náznak toho, že by prostřednictvím mobilních telefonů probíhaly multimiliardové transakce. I tak se ale mobilní platby objevují v zajímavých souvislostech. Přestože technologie už dnes umožňuje pomocí mobilu zaplatit prakticky cokoliv, ve skutečnosti nacházejí nejlepší uplatnění při menších transakcích, kdy je rozhodujícím faktorem pohodlí. Mezi další výhody této platební metody patří snadnost použití, jednoduchost, rychlost a odpovídající míra zabezpečení.
Od parkovného po vstupenky na fotbal
Jedny z prvních plateb, ke kterým mobily dobře poslouží, je placení parkovného. Hledání mincí po kapsách nikdy nebylo zrovna zábavou, a ještě méně radosti udělá pokuta. Ukázalo se, že právě mobil je ideálním prostředkem pro placení, když stojíte před parkovacím automatem a nemáte dostatek mincí. Například v maďarském Szegedu už přes mobil platí za parkování desetina všech řidičů, což dělá denně stovky transakcí probíhajících v maďarské síti T-Mobile.
Automobilisté v Londýně zase mobil používají pro platbu za vjezd do centra, který radnice zavedla, aby omezila dopravní zácpy. Denně proběhne v systému kolem sta tisíc transakcí po pěti librách (na kolik vjezd do centra přijde), přičemž prostřednictvím SMS je jich zaplaceno dvacet procent. Pro platbu tímto způsobem musí majitel vozu napřed u provozovatele systému registrovat své telefonní číslo, SPZ vozu a číslo kreditní karty. Pokud by se někomu úvodní registrace mohla zdát problémem, následný jednoduchý způsob platby odesláním SMS pochyby definitivně odstraní. Toto opatření přináší městu užitek - aut je v centru o něco méně a v pokladně radnice přibudou ročně v přepočtu zhruba čtyři miliardy korun.
Předpovědi analytiků z dob internetové euforie by jistě naplnilo řešení rakouského T-Mobile. Fanoušci fotbalu, kteří jdou na stadion prvoligových klubů Austria Memphis a Rapid, už totiž nemusí kupovat lístek. Stačí jim vytáhnout mobil a přiložit k turniketu, který je vpustí na tribuny. Turnikety v sobě mají snímač, který si z displeje telefonu načte speciální dvourozměrný kód. Ten majitel telefonu získá ve formě SMS po zaplacení lístku. Nyní probíhají jednání o zavedení systému na dalších stadionech a jeho využití nejen při fotbale, ale i třeba při hudebních koncertech.
ČR: Zatím pouze T-Mobile
V České republice představil T-Mobile jako jeden z prvních operátorů na světě m-platby na Invexu už v roce 1999. Tehdy bylo možné zaplatit za plechovku coca-coly a později přibyla platba v myčkách Aral. Služba se sice masově nerozšířila, přesto svůj účel splnila - ukázala, jak je použití podobného typu plateb jednoduché. V současné době umožňuje T-Mobile m-platba nakupovat různé zboží a služby u obchodníků na internetu a WAPu do výše 700 Kč za jednu transakci. Je možno takto platit u dvanácti společností; nejúspěšnějším obchodním partnerem je společnost ANNONCE, k. s., kde měsíčně prostřednictvím mobilního telefonu za inzerát zaplatí několik stovek uživatelů. Nejvíce partnerů je z oblasti poskytovatelů tzv. adult contentu, dalšími partnery jsou pak firmy provozující internetové encyklopedie či herní servery. T-Mobile tak zůstává jediným operátorem v ČR, který nabízí m-platbu jako nástroj pro placení zboží, jež nabízejí nezávislí obchodníci.
Jaké změny přinese Simpay?
Velké naděje nyní operátoři vkládají do asociace Simpay, kterou v roce 2003 společně založily T-Mobile, Orange, Telefónica Móviles a Vodafone. Právě účast největších světových operátorů působících v mnoha zemích po celém světě naznačuje, že by jimi připravovaný systém pro mikroplatby mohl uspět.
Obchodníky do systému zapojí pověřené certifikované firmy, mezi nimiž patrně budou především banky, které již mají navázané obchodní vztahya disponují obrovskou sítí obchodních míst. Je tedy možné, že platební terminály, jež v současné době zajišťují autorizaci plateb kartami, budou umět také autorizaci platby přes mobil.
První transakce by měly proběhnout už letos, a to ve Španělsku, kde chce Simpay navázat na dosavadní úspěchy služby Mobipay. Následovat bude Velká Británie a Belgie a v roce 2006 další evropské země. Simpay očekává, že v roce 2007 přinese operátorům jednu miliardu eur dodatečných příjmů.
"Ať už je to, jak chce, m-commerce je tady. Kolik prostředků přes ní proteče, ale asi přesně nikdy nebudeme znát, protože hráčů se na tomto poli bude i přes případný úspěch Simpay pohybovat tolik, že bude těžké dostat se k souhrnným číslům," dodává Martina Kemrová ze společnosti T-Mobile. Podle ní připravuje v tuzemsku půdu pro ještě vyšší využití m-commerce také Asociace pro mobilní platby (MPA), kterou založil T-Mobile s oběma dalšími mobilními operátory a bankami. Jsou jimi Česká spořitelna, Československá obchodní banka, GE Money Bank, HVB Bank Czech Republic a Komerční banka. Dveře však zůstávají otevřené i pro další zájemce. Asociace chce buď sama vyvinout nástroj pro platby mobilními telefony, nebo zavést fungující zahraniční model. Dnes už je evidentní, že druhá varianta by byla vhodnější.
(red)
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist