Předseda nejsilnější odborové centrály Milan Štěch sliboval, že v sobotu dorazí na 25 tisíc lidí, ale včerejší odhady odborářů byly opatrnější. Sám Štěch v rozhovoru v Haló novinách minulý týden připustil, že dostat lidi do Prahy může být problém.
"Svou roli může sehrát počasí i to, že je většina občanů zvyklá, že za ně někdo věci zařídí," uvedl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Ta je spoluorganizátorem akce.
Petr Vokoun z olomoucké organizace sdružení železničářů přidává další důvod. "Lepší by bylo, kdyby se demonstrovalo ve všední den, pak by účast železničářů byla masívnější."
Svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb se rozhodl každému účastníku vyplatit 300 korun. Že by šlo o "úplatek" za účast ale odmítá: "Když mají lidi vstávat třeba v Ostravě ve dvě ráno, proč jim to trochu nezpestřit?"
Aby zajistil účast, objížděl Štěch v minulém měsíci republiku. V Ostravě, Brně, Plzni a dalších městech vysvětloval, že projdou-li úpravy zákoníku navrhované pravicí a zaměstnavateli, výrazně se zhorší postavení zaměstnanců. Odborům vadí hlavně změny, které by umožnily výpovědi bez udání důvodu, zavedení až roční zkušební doby, či zrušení lhůt, v nichž nelze dát zaměstnanci výpověď.
Na odboráře spoléhá premiér Paroubek. Na setkání s vedením svazů je "zaúkoloval", aby se podpora vládní verze zákoníku do předpokládaného prosincového hlasování zvýšila.