Levice svorně proti studentům
Poslanecká sněmovna minulý týden převahou několika málo hlasů zamítla návrh zákona o studentských brigádách, který měl po ročním dohadování konečně odstranit některé překážky, které koaliční vláda na podzim minulého roku postavila do cesty studentům. Tedy všem těm, kteří si během studia přivydělávají příležitostnými pracemi.
Trestání za nezávislost
Tentokrát to však nebyly hlasy vládní koalice, ale hlasy spojené levice, co rozhodlo o nesmyslném trestání studentů za to, že chtějí být více nezávislí na rodičích nebo na státu a vydělat si způsobem, který je nejméně v rozporu se studijními povinnostmi.
Proti zákonu se totiž svorně postavili poslanci ČSSD a KSČM. Spojená levice tak dala jasně najevo, o co jí jde. Místo, aby podpořila myslící a na státu nezávislé občany schopné a ochotné se o sebe postarat, chce z jejich snahy vytřískat maximum.
Tak aby nakonec mohla s velkou slávou přerozdělovat ve prospěch těch, kteří jsou raději závislí a vděční za každou almužnu, kterou jim hodný strýček "stát" nadělí.
Návrh zákona, který na jaře předložila ODS, měl znovu nastolit příznivější podmínky pro zaměstnávání studentů v příležitostném režimu a tím jim usnadnit možnost si přivydělat i získat praxi.
Pokud by návrh prošel, studenti by mohli v průběhu školního roku uzavírat dohody o provedení práce s počtem do 100 hod. měsíčně, aniž by vznikla povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění.
V době letních prázdnin by pak návrh umožňoval uzavřít dohodu o pracovní činnosti studenta i na plný pracovní úvazek, tj. například na celý měsíc prázdnin, aby měl student druhý prázdninový měsíc volno.
Studenti do plných úvazků
Návrh na zvýšení hranice pro uplatnění 15% srážkové daně byl z původně 25 000 Kč měsíčně školským výborem nahrazen trojnásobkem minimální měsíční mzdy, což by bylo přibližně 22 tisíc korun.
Nesmyslnost postoje levice spočívá v tom, že sice omezuje možnost si během studia vydělat, ale současně jiným zákonem studenty nutí soustavně pracovat, protože jinak jim v případě nezaměstnanosti po ukončení školy nevzniká nárok na podporu.
Tím, že jim ztěžuje podmínky pro příležitostné zaměstnání, je fakticky nutí do standardních pracovních úvazků, což je v rozporu se studijními povinnostmi.
Před časem dala levice návrh na zavedení sociálních stipendií.
Humbuk a ne dobrý skutek
Byl okolo toho velký humbuk a vláda se nechala chválit, jako by tím udělala bůhví jaký dobrý skutek. Ve skutečnosti se rozhodla zhruba třinácti tisícům studentů vysokých škol, kteří žijí v nejchudších rodinách (do 1,1 životního minima) přidávat zhruba 1600 korun měsíčně. To celé vládu bude stát necelých 300 milionů korun ročně. Levně pořízená sláva!
Na zvýšení důchodů se totiž rozhodla věnovat sedm miliard. Svému osudu ale nechala zhruba 50 tisíc studentů, kteří žijí v rodinách, kde na jednoho člena domácnosti připadá 1,1 až 1,8 životního minima, což na pokrytí nákladů spojených se studiem těžko může stačit.
A to je přesně ta skupina, které nezbývá nic jiného než si během studia příležitostně přivydělat. Ve skutečnosti si podle výzkumů ale přivydělává více než 70 % studentů vysokých škol.
Všem těm spojená levice jasně řekla, že z hlediska státního rozpočtu zanedbatelná částka, kterou z nich a ze zaměstnavatelů, kteří jim dají práci, vyždíme do státního rozpočtu, je jí milejší než jejich snaha si v nouzi pomoci vlastní pílí.
Studenti nebudou vítáni
Za podmínek, které levice tímto rozhodnutím zakonzervovala a které prokazatelně vedly k prudkému poklesu zájmu zaměstnavatelů o studenty, se možnosti studentů získat příležitostnou práci rozhodně nezlepší. Pokud se ovšem obě strany nerozhodnou obcházet zákon.
Zbývá se zeptat, proč umělci a komparsisté mohou mít výhody, které studentům byly touto vládou odebrány. A také se musím tázat, proč levici stojí za to ve sněmovně bojovat o každý hlas, a dokonce porušovat jednací řád sněmovny, aby studentům učinila život ještě těžší. Již dnes mají život těžší ve srovnání se studenty v jiných zemích. A to včetně zemí, kde se sice platí školné, ale stát štědře podporuje ty studenty, kteří pomoc potřebují.
Protože nemáme nízko úročené půjčky pro studenty a sociální stipendia dostanou jen ti úplně nejchudší, měl by být zákon o studentských brigádách podán co nejdříve. V pevné víře, že levice přijde k rozumu a na druhý pokus jej podpoří.
Simona Weidnerová, pracuje v ISEA, Institutu pro sociální a ekonomické analýzy
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist