Historické zlomy často přicházejí nenápadně. Svědci a protagonisté těchto okamžiků si jen málokdy uvědomují, že stojí uprostřed změny epochy. Přesto se 20. ledna 2025 (inaugurace Donalda Trumpa) ocitneme na prahu události, která symbolizuje konec jedné éry – globálního neoliberalismu, systému, jenž formoval svět od 80. let minulého století.

Takto začíná esej Branka Milanoviče, profesora ekonomie na City University of New York a bývalého místopředsedy Světové banky. Zde je shrnutí.

Neoliberalismus byl charakterizován dvěma pilíři: globalismem a ekonomickou deregulací. První z nich – víra v bezbřehé propojení světa bez hranic – ustoupil nacionalismu. Druhý pilíř, zaměřený na nízké daně, volný trh a minimalizaci státní intervence, přežil, avšak zbaven sociálního rozměru. Z neoliberalismu zůstala jen ekonomická doktrína bez étosu rovnosti, solidarity a lidskoprávního étosu. Multikulturalismus, svobodný pohyb pracovních sil a boj za rovnost šancí – to vše ztratilo na síle.

Donald Trump je paradoxním symbolem této změny. Byl produktem neoliberalismu, jeho kariéra vyrostla na deregulacích, globalizaci a finančních příležitostech, které tento systém poskytl. Přesto se rozhodl proti němu postavit – možná z důvodů osobních ambicí než z ideologického přesvědčení. Jeho vítězství v roce 2016 bylo nečekané, jeho návrat po letech sporů a útoků ještě neuvěřitelnější. Jeho politická vize, která kombinuje prvky neomerkantilismu, pragmatického nacionalismu a cynického populismu, však tvoří nový ideologický rámec, jehož jméno ještě neznáme.

Tato „nová doktrína“ připomíná v mnohém globalizovaný caesarismus – model elit, které se přizpůsobují potřebám nižších tříd jen natolik, aby si zajistily jejich hlasy, přičemž skutečná moc zůstává pevně v rukou finančních oligarchů. Elon Musk je jedním z představitelů tohoto směru: slibuje technologické inovace a globální rozvoj, ale zároveň upevňuje mocenské nerovnosti tím, že eliminuje politickou účast občanů na všem kromě voleb.

Konec neoliberalismu přináší reflexi jeho selhání. Slíbil rovnost, ale přinesl bezprecedentní nárůst nerovností. Deklaroval boj proti oligarchii, ale vytvořil novou aristokracii bohatství a moci. Propagoval demokracii, ale zanechal po sobě chaos a polarizaci. Rozpadá se s pachem falešnosti – ideologie, která ve svém jádru popírala principy, které hlásala.

20. leden 2025 tak podle Branka Milanoviče představuje symbolický hrob neoliberalismu.

Autor je hlavním ekonomem České spořitelny

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist