Historická návštěva čínského premiéra začíná dnes v poledne
Aktivisté chystají demonstraci před ambasádou v Praze
Premiér země, jejíž policie mimochodem ještě v úterý střílela do davu demonstrujících rolníků a nejméně dva při tom zabila, dnes přijíždí na historickou návštěvu Česka. Wen Ťia-pao je prvním šéfem čínské vlády, který navštíví samostatný český stát.
"Návštěvu roku", za kterou Wenovu cestu označil premiér Jiří Paroubek, provázejí výzvy nevládních organizací k jednání o lidských právech v Číně. Jednoznačně jí ale bude dominovat byznys.
Jeden z nejmocnějších politiků světa a členové jeho delegace přijíždějí podepsat několik smluv o ekonomické a politické spolupráci a o investičních projektech. Už schvalování zásadního dokumentu, nové česko-čínské dohody o podpoře a ochraně investic, ale provázely obrovské potíže. Ještě do uzávěrky tohoto vydání HN nebylo jasné, zda český a čínský premiér budou dnes moci vůbec nějakou dohodu podepsat.
Nové znění dohody o ochraně investic totiž teprve včera večer měla schvalovat česká vláda. V uplynulých týdnech tento krok dvakrát odložila. Ministerstva financí, které dohodu vyjednávalo, a zahraničí považují smlouvu za jednostranně výhodnou pro Čínu. Je prý také v rozporu s právem EU a Česko by se jejím podepsáním mohlo vystavit její žalobě.
Čína nesouhlasila s tím, aby byl do smlouvy zařazen článek, podle něhož mohou státy EU ukončit hospodářské vztahy s Čínou. "Smlouva může Česko postavit do schizofrenní situace, pokud by se Rada EU rozhodla uvalit na Čínu sankce. Na jedné straně se musíme řídit právem EU, na druhé smlouvou s Čínou," řekl mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman.
Za ještě větší problém je považován článek o volném převodu peněz. Čínská vláda si totiž vymínila, že každý převod financí musí schválit, což výrazně komplikuje situaci českých investorů.
Česká vláda chtěla s čínskými vyjednávači domluvit změny ve smlouvě, ale dva na sobě nezávislé zdroje obeznámené s jednáním HN včera potvrdily, že Číňané nesouhlasili. Vláda proto včera posuzovala znovu stejný návrh. Ministr zahraničí Cyril Svoboda, který varoval, že smlouvu v původním znění nepodpoří, byl včera v Bruselu kvůli rozpočtu EU.
Nový dodatek k původní smlouvě mezi ČSFR a Čínou z roku 1991 si vyjednalo i Slovensko - a premiéři obou zemí také dohodu včera podepsali. Slovenská smlouva je mnohem vyrovnanější než česká. "Slováci si prostě vyjednali lepší podmínky," shodly se oba zdroje. Smlouvu bude muset ratifikovat i parlament, což právě kvůli tomu není vůbec jisté.
Dohody o konkrétních projektech ovšem podepsány budou. Škoda Auto má například slavnostně podepsat smlouvu o prodeji licence pobočce Volkswagenu v Šanghaji na výrobu octavií. Zástupci výrobce televizorů Changhong naopak podepíší s představiteli Nymburka smlouvu o prodeji pozemků na stavbu nové továrny. Jde o první velkou čínskou investici v Česku a také o signál, že se začíná alespoň částečně vyrovnávat jednostranná bilance ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi.
Wenova návštěva alespoň zčásti napraví i bilanci politických vztahů. Do Číny totiž v posledních letech zamířily desítky politiků, včetně prezidenta Václava Klause a v červnu i premiéra Paroubka.
Oba české představitele vyzvaly nevládní organizace, aby při jednáních s premiérem Wenem vznesli také otázku lidských práv. Členové hnutí Fa-lun-kung chystají i demonstraci před čínskou ambasádou v Praze.
Aktivisté velmi často upozorňují na potírání lidských a občanských práv v nejlidnatější zemi světa. Při jedné z posledních demonstrací v Číně protestovali předevčírem v městě Šan-wej rolníci proti zabírání jejich půdy na stavbu elektrárny. Proti tisícům lidí zasáhla policie a podle agentury Reuters při palbě ostrými náboji nejméně dva z nich zabila.