Stavební spořitelny zvýhodňují dětské klienty

Co by rodiče v souvislosti se spořením pro děti určitě neměli opomíjet, je stavební spoření. Smlouva založená na nezletilého potomka je zcela standardním spořením, na které lze čerpat státní podporu a kde jsou všechny výnosy osvobozené od daně z příjmů.
Státní podpora činí u nových smluv tři tisíce korun ročně, podmínkou je každý rok na účet vložit alespoň dvacet tisíc. Spořit je třeba minimálně šest let. U starých smluv, které byly založeny ještě do konce roku 2003, činí státní podpora i v dalších letech až 4500 korun ročně (při vkladu alespoň 18 tisíc korun ročně). Zde je nutné spořit minimálně pět let.
Na jedno spoření je možné ukládat řadu let s tím, že za všechna léta může účastník - po vložení příslušné částky na účet - získat státní podporu. Omezením v tomto směru je zvolená cílová částka, kterou není možné přespořit. Cílovou částku je sice možné navýšit, ale ne každá stavební spořitelna to umožní, aniž by klientovi kladla nějaké pro něj nevýhodné podmínky. Všechny prostředky na účtu klienta jsou ještě úročeny sazbou ve výši dvě až čtyři procenta ročně (záleží na konkrétní smlouvě).
Nezanedbatelnou výhodou v případě dětí je také skutečnost, že stavební spořitelny jim zpravidla nabízejí výhodnější podmínky uzavření smlouvy. Zatímco většina klientů za to zaplatí jedno procento z cílové částky, děti mohou smlouvu získat dokonce i zdarma.
To je případ stavebního spoření Kamarád s cílovou částkou 150 tisíc korun u spořitelny Wüstenrot. Děti do 15 let ho mají zdarma.
U Hypo stavební spořitelny činí sleva na vstupním poplatku 50 procent za předpokladu, že klientovi je méně než 18 let a cílová částka je 250 tisíc korun.
Slevu ve výši 25 procent ze vstupního poplatku získají také například klienti spořitelny Modrá pyramida, kterým není více než 29 let (Junior program). (šal)