Na Štědrý večer uvede Česká televize devadesátiminutový dokument Tatínek, který o svém otci Zdeňku Svěrákovi natočil spolu s kolegou Martinem Dostálem režisér Jan Svěrák. Populárního autora, herce, textaře a scenáristu vzali na místa, která byla pro jeho život důležitá, a tam ho, rozjitřeného vzpomínkami, zpovídali.

Snímek podává i svědectví o tvůrčím rozkolu dvou silných osobností nad scénářem filmu Vratné lahve, o kterém začal režisér Jan pochybovat. A tak namísto plánovaných záběrů z jeho natáčení zazní slib Zdeňka Svěráka, že se pokusí o další verzi scénáře. Krize byla tím bolestnější, že se v ní prolínaly profesní postoje, názory a stanoviska s rodinnými vazbami.
"Každé posvícení jednou končí - to naše trvalo třináct let. Za tu dobu se nám podařilo udělat tři dobré filmy," říká v dokumentu Zdeněk Svěrák.

Optimističtěji zní informace z letošního podzimu, že se oba tvůrci oscarového Kolji nakonec dohodli a vznikla podzimní verze scénáře. "Máme začít natáčet na jaře. Teď jde o osmou verzi, ale počítám, že skončíme u desáté," řekl ČTK už před časem Zdeněk Svěrák, který si hlavní roli napsal pro sebe. Tedy brigádníka, jenž v mikrosvětě supermarketu, v jakémsi zmenšeném obrazu skutečného a duchovně prázdného spotřebního světa pestrých obalů, vykupuje u okénka prázdné lahve.
"Obsazení ještě nemám hotové. Vím jen, že manželku hlavního hrdiny ztvární Daniela Kolářová," dodal k tomu včera Jan Svěrák. S natáčením chce začít v březnu, podle něj půjde o "jarní verzi" scénáře. Premiéra pak bude po roce.

(čtk)