Politikon Jindřicha Šídla

Osmatřicetiletý Michal Sedláček bude v následujícím půl roce patřit mezi klíčové postavy předvolební kampaně.
Že se to jméno automaticky s českou politikou nějak nespojuje? Právě o to tady jde.
Někdejší studentský lídr a diplomat ve Washingtonu patří totiž k hlavním volebním stratégům ODS. Své americké zkušenosti prodal třeba při sepisování scénáře spektakulárního kongresu ODS loni v listopadu.
"Copak mají američtí republikáni na svých volebních sjezdech nějakou diskusi?" vysvětloval tehdy autorovi těchto řádek, proč v programu úplně eliminoval úmorné projevy stranických "backbencherů".
Je tu jen jeden háček. O Sedláčkově angažmá veřejnost neví - a ta informace by se jí hodila. Třeba když čte Sedláčkovy komentáře o domácí politice v českých novinách.
V sobotním vydání jednoho celostátního deníku píše Sedláček o politickém vlivu na soudy, o napíchlém telefonu Mirka Topolánka a pozoruhodně financovaném bytu Stanislava Grosse. Nic proti, proč se ale autor skromně skrývá za nicneříkajícím označením "politolog"? Jiný jeho kritický text o Rathově "znárodňování zdravotnictví" zase vyšel v prosinci s podpisem "publicista".
Sedláček je zajímavá postava, která slouží jako názorný příklad "otevřenější ODS" poslední doby. Nejvyšší čas přestat se stydět za svou práci.