Podnikatel však nemusí zdravotně postižené osoby přímo zaměstnávat, ale svou povinnost může splnit i jinak. Například odebíráním výrobků od zaměstnavatelů, kteří pracovní síly zdravotně postižených osob využívají. Počítají se přitom firmy, kde tito znevýhodnění pracovníci představují více než polovinu zaměstnanců, a dále takzvané chráněné dílny.
Způsob "přepočtu" odebíraných výrobků a služeb na zdravotně postižené pracovníky není libovolný. Je nutné sečíst cenu všech výrobků, služeb či zakázek, a to bez daně z přidané hodnoty. Tato částka se pak vydělí sedminásobkem průměrné měsíční mzdy, kterou ministerstvo práce pro tyto účely vyhlašuje. Pro rok 2005 tento sedminásobek činí 128 947 korun. Výsledkem je pak "počet" zdravotně postižených zaměstnanců, který si podnik může započítat.
V případě, že firma sama zdravotně postižené pracovníky nezaměstnává ani neodebírá jimi zhotovené výrobky, musí státu zaplatit. Konkrétně za každého občana se zdravotním postižením, kterého měla zaměstnávat, odvede dvouapůlnásobek průměrné mzdy.
Za každého takového člověka vychází odvod na 46 052,50 koruny, protože průměrná mzda podle ministerstva činila 18 421 koruny. Za rok 2005 je nutné zaplatit do poloviny února 2006.
Firmám, které si nebudou vědět se stanovením odvodu rady, pomůže předpřipravený formulář, který je k dispozici na webové adrese http://portal.mpsv.cz  pod odkazem Informace pro zaměstnavatele.