Předně je nutné konstatovat skutečnost, že agentury práce mohou kromě vyhledávání zaměstnání pro zájemce, vyhledávání zaměstnanců pro budoucí zaměstnavatele, poradenské a informační činnosti v oblasti pracovních příležitostí také přímo zaměstnávat fyzické osoby za účelem výkonu jejich práce pro uživatele (jiného zaměstnavatele), kterým se rozumí jiná právnická nebo fyzická osoba, která práci přiděluje a dohlíží na její provedení.
Zprostředkováním zaměstnání formou dočasného přidělení zaměstnance agentury práce se rozumí uzavření pracovního poměru nebo dohody o pracovní činnosti (nikoliv dohody o provedení práce) mezi fyzickou osobou a agenturou práce za účelem výkonu práce u uživatele. Agentura může svého zaměstnance dočasně přidělit k výkonu práce pro uživatele jen na základě písemné dohody o dočasném přidělení zaměstnance uzavřené s uživatelem.
Agentura práce i uživatel jsou povinni zabezpečit, aby pracovní a mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance nebyly horší, než jsou, nebo by byly podmínky srovnatelného přímého zaměstnance uživatele. Informace o těchto podmínkách musí být obsažena již v písemném pokynu, kterým je zaměstnanec agentury přidělován k uživateli. Pokud jsou po dobu výkonu práce pro uživatele pracovní nebo mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance horší, je agentura práce povinna na žádost dočasně přiděleného zaměstnance, popřípadě, pokud tuto skutečnost zjistí jinak, i bez žádosti zajistit rovné zacházení. Dočasně přidělený zaměstnanec má právo se domáhat u agentury práce uspokojení nároků, které mu z toho vznikly. Účelem výše uvedeného je zabránit diskriminaci dočasně přidělovaných zaměstnanců ve srovnání s přímými zaměstnanci uživatele.
Agenturnímu zaměstnanci je nutné přiznat například prodlouženou dovolenou, výhodnější podmínky pracovního volna při překážkách v práci nad rámec obecně závazných právních předpisů, zavedení zkrácené pracovní doby bez snížení mzdy, školení a další zvýšené či rozšířené pracovněprávní nároky, pokud jsou přiznávány přímým zaměstnancům.
Agentura práce nemůže téhož zaměstnance dočasně přidělit k výkonu práce u téhož uživatele na dobu delší než 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích. Z tohoto pravidla ovšem existují výjimky.
Skončením dočasného přidělení nedochází ke skončení pracovněprávního vztahu mezi agenturou a jejím zaměstnancem, pokud nebyl sjednán pouze na dobu určitou, časově se shodující s dobou dočasného přidělení. Je ovšem pravděpodobné, že agentury práce budou preferovat sjednávání pracovních poměrů na dobu určitou, nevztahuje se na ně totiž úprava omezení spočívající v možnosti sjednat či dohodou prodloužit časově limitovaný pracovní poměr mezi týmiž účastníky nejvýše na dobu dvou let. Skončí-li přidělení zaměstnance, musí agentura tomuto zaměstnanci bezprostředně přidělit jinou práci, jinak nastane překážka v práci na její straně a musí zaměstnanci poskytnout náhradu mzdy.
Pokud nejde o případ zaměstnanců kvalifikovaných pro určitý druh práce, je možné, že budou agenturní zaměstnanci vykonávat práce různého druhu a na různých místech podle ujednání.

Advokátní kancelář HOLEC, ZUSKA & Partneři