Kraj nechce školit ani své lidi

Vyškolit úředníky, naučit je úřadovat v souladu se zákony - to je při existujícím přívalu nových zákonných norem těžký úkol pro krajské úřady. Většina z nich získala od ministerstva vnitra povolení, aby mohla školit sama a ušetřit peníze. Ze sedmi krajských úřadů, které HN náhodným výběrem oslovily, nepožádala o potřebnou akreditaci jen Olomouc. I své lidi nechává školit soukromými firmami, zatímco její kvalifikovaní lidé školí jiné v jiných regionech a za peníze. Podle ministerstva vnitra je podobné chování neetické. Jinak prý úředníkům nic nebrání v tom, aby školili v soukromých firmách.

Co je základní poslání

Olomoucký kraj neškolí ani své vlastní nové zaměstnance, kteří musí podle zákona absolvovat tzv. vstupní školení. Raději za to platí soukromým firmám, v průměru čtyři tisíce za zaměstnance. Ročně jde z rozpočtu kraje na vzdělávání zaměstnanců asi 4,5 miliónu korun. "My to nevidíme jako základní poslání kraje. V regionu jsou soukromé firmy, které jsou schopny vzdělávání zajistit. Museli bychom pořádat semináře, vše zajistit a úředníci by tím strávili svůj pracovní čas," říká ředitel krajského úřadu Libor Kolář.
Například Jihomoravský kraj ale školí své zaměstnance a vstupní školení úředníků nabízí i obcím v regionu. Moravskoslezský kraj si vyřídil hned čtyři akreditace, aby mohl školit vlastní zaměstnance.

Obce platí firmám

Podle Martina Štainera ze vzdělávací agentury Edukol je opodstatněné, aby si kraj školil své budoucí zaměstnance sám. "Mohou jim podat informace, které přesně odpovídají místu, kam nastoupí, a úředníci nemusí absolvovat obecnější školení u externích firem," míní Štainer. Bez akreditace ale Olomoucký kraj nenabízí informace formou seminářů úředníkům a starostům v regionu. Ti si musí i povinná školení platit u soukromých firem. U těch ale školí informovaní krajští úředníci a za honoráře. Za čtyřhodinový seminář o novém školském zákoně zaplatil před rokem každý starosta či obecní úředník soukromé firmě, pro kterou přednášel krajský úředník v pracovní době, 1300 korun.
Podle Ministerstva vnitra státním úředníkům nic nezakazuje, aby školili v soukromých firmách v době svých dovolených. Pokud si volno nevezmou, měla by být jejich odměna minimální, pokrývat pouze práci nad rámec pracovní doby na přípravu výuky. Jinak je takové chování neetické.
Po kritice letos olomoučtí krajští úředníci sice už neškolí v pracovní době a - také ne ve svém regionu. Obce spokojeny nejsou. "Měla by to být povinnost kraje, aby se o nás staral. Mají být naším servisním zázemím, nebudeme přece platit drahé kursy, když máme odborníky na kraji a mohli by nám udělat školení za normální ceny," míní Eduard Kavala, starosta Bělotína na Přerovsku s 1600 obyvateli.

Jiné kraje školí

Krajům ale nemůže ani Ministerstvo vnitra nařídit, aby školení organizovaly.
"Máme zájem, aby krajské úřady měly akreditaci. O tom jsou všechny informovány," řekl Petr Vorlíček z Ministerstva vnitra. "Některé kraje poskytují vzdělávání pro obce ve svém regionu zadarmo, nebo skoro zadarmo," dodal.
Například Jihomoravský kraj jen loni uspořádal 53 kursů a proškolil 959 lidí.
Nový správní řád si od krajských úředníků přijelo na konci roku vyslechnout na dvoudenní semináře přes tisíc úředníků obcí. Když školí úředníci krajů své kolegy z obcí, jsou ceny většinou symbolické.
Třeba takové Pardubice účtují pro obce pouze 500 korun za účastníka a jeho zaměstnanci školí v rámci pracovní doby.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist