Kabinet včera schválil plán ministra pro místní rozvoj Radko Martínka utratit od letošního března miliardu korun za půjčky mladým rodinám, aby mohly rekonstruovat starší byty.
"Prakticky to jsou peníze, které stačí na rekonstrukci koupelny v paneláku," hodnotí vládní rozhodnutí ekonom Daniel Münich z ústavu CERGE-EI při Karlově univerzitě. Jeho nadsázka není neobvyklá. V Německu se obdobné půjčky označují jako "dotace na zahradní trpaslíky".
Vedle toho ministři projednali návrh poslanců ČSSD a KSČM, kteří vládě doporučili přidat dvě miliardy na další výstavbu domovů důchodců. Návrh sice nedoporučili, bez záporného stanoviska ministrů ale má plán vlivných poslanců dobrou šanci ve sněmovně.
Oba verdikty jsou v řadě mnoha dalších, kterými se snaží politici před volbami získat voliče. Mladé rodiny i důchodci jsou přitom evergreenem.
Důkazy o dobré vládě
"Je to poprvé, co straníci přicházejí s tak konkrétními nabídkami. A pořádně se do toho opřeli," tvrdí Münich. Před volbami v roce 1996 či 2002 se zvyšovaly důchody i mzdy státních zaměstnanců, přidávalo se například nemocnicím. Stejné kroky podniká i současná reprezentace, nabízí však mnohem víc.
Podle Münicha se politici přizpůsobují poměrům. Lidé si prý dosud dostatečně neuvědomovali, jaké možnosti se jim otevírají při přesunech v systémech daní, sociálních dávek a podpor na bydlení. To se v posledních letech změnilo a politici toho chtějí využít.
"Především vládní strany se potřebují prezentovat, jak v posledních letech dobře vládly. Proto si dnes mohou něco dovolit," potvrzuje i politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně.
Možností využívají především sociální demokraté. Ještě před minulými volbami nabízel jejich maskot Socánek neurčité sliby o klidných důchodech a poctivé odměně za dobrou práci. Dnes cíleně pracují se společným zdaněním manželů (přeplatky na daních začnou vracet od dubna), dotacemi na nové bydlení, zvýšením dávek osamělým matkám a dorovnáním penzí starodůchodcům.
Vyšší trumfy ČSSD
ČSSD dokázala, že je úspěšnou levicovou stranou a přetáhla zpátky část svých voličů od komunistů. "Také ODS to s nimi má těžké," upozorňuje Mareš. "Může také nabízet sociální výhody, musí však počítat s tím, že sociální demokraté ji díky svému sociálnímu zaměření vždy přeplatí."
Připomíná tak případ z prosincové schůze sněmovny, kdy ODS s lidovci prosadila zvýšení rodičovského příspěvku ze současných tří a půl tisíc měsíčně na dvojnásobek - nárok na něj bude mít otec či matka, kteří zůstanou s dětmi doma do čtyř let.
Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach však kontroval slibem, že na lednové schůzi navrhne zdvojnásobit také dětské přídavky. Navíc bude mít na dávku ve výši 700 korun měsíčně za jedno dítě nárok každá rodina, přitom dosud ji dostávali jen ti chudší.
Sociální demokracie chce navíc ve volebním programu slíbit rodičovský příspěvek ve výši poloviny hrubé průměrné mzdy.
"Je pochopitelné, že se politici tak chovají. Kdyby člověk našel na účtu nečekaně milión korun, také by si zahýřil," hodnotí Münich postup politiků, kteří chtějí využít vyšších příjmů státního rozpočtu. "Pozoruhodné však je, že nikdo už nemyslí ani na to, co bude hned po volbách. Úplně zmizel pocit odpovědnosti."
Předvolební dotace přitom míří i na bohaté vrstvy. Půjčky na nové bydlení nejčastěji využívají rodiny s čistým příjmem nad 30 tisíc korun měsíčně. Půjčku 150 tisíc korun měsíčně na novou koupelnu mohou využít i lidé v domě s cenou přes pět miliónů. "Ve volbách bude důležité, jestli si uvědomí souvislosti a například si neřeknou, že se jim víc vyplatí nižší daně, které navrhuje pravice," vysvětluje politolog Mareš.
Podle Münicha však mohou originální sliby dotací v letošních volbách uspět. "Možná si tím lidé potřebují projít, než osobně zjistí, že politici většinu předvolebních slibů neplní."
Zátěž do budoucnosti
Ekonom Münich patří k těm, kteří varují před důsledky nepromyšlených dávek a dotací: "Když se například zvýší rodičovský příspěvek, vzroste opět počet rodin, které budou mít víc dětí, o které se nebudou starat."
Nově schválené dotace na rekonstrukce podle něho nepomohou situaci na trhu s byty. Opravovat mohou jen ti, kdo už nějaký byt mají. "Dotace většinou dostanou ti, kteří je nepotřebují," míní. Nové peníze na trhu však nepochybně zvýší cenu rekonstrukčních prací.
Experti se pozastavují nad tím, jak se ze systému podpor a dotací zcela vytratil zájem o ty, pro které vlastně sociální systém vznikl. Vládní strany sice prosadily změnu zákona o sociálních službách, která umožní zdravotně postiženým, aby nemuseli trávit celý život v sociálních ústavech. Tím však pouze odstranily přežitky komunismu.
Ani jedna z předvolebních dávek však nemá zlepšit postavení starých lidí v léčebnách dlouhodobě nemocných či v hospicech, nestará se o chráněné bydlení či dílny pro mentálně zaostalé.
Volební dárky
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist