Kamery ukážou, co se odehrává v STK

Je to do očí bijící paradox. V Česku, kde po silnicích jezdí auta stará v průměru patnáct a půl roku, projde technickou kontrolou skoro každý vůz. Přesně 95 procent jich loni uspělo ve zkušebnách známých pod zkratkou "estéká".
Ministerstvo dopravy se proto chystá do poloviny roku namontovat do všech stanic technické kontroly kamery a počítačový on-line systém. Slibuje si od toho, že lépe uvidí, co se při kontrolách vozidel děje, a především: že konečně budou přísnější.
První stanice budou napojeny na počítače, které umožní kontrolovat on-line prověrku každého vozidla, už v únoru.
Ačkoli státní i krajští úředníci v poslední době přitvrdili kontroly technických stanic, které pouštějí auta na silnice, stále nejsou výjimečné situace, kdy si například řidič prověrku "koupí". Auto přitom do stanice ani nepřiveze.
"Stojí to dva a půl tisíce," potvrdil včera HN technik z jedné pražské technické stanice. Cena běžné technické a emisní kontroly se obvykle pohybuje okolo tisíce korun. Technik dodal, že ministerská opatření zavedené postupy, jak se prohlídce vyhnout, nejspíš skutečně ztíží.
Dosavadní systém funguje tak, že údaje o kontrolovaném vozidle se zapisují do kartotéky. Data pak cestují na úřady, ale následná kontrola je velmi složitá. Přenos informací a obrazu po síti umožní kontrolu prakticky okamžitě a z jednoho místa. To bude právě na Ministerstvu dopravy.
Technici navíc budou muset uvádět i údaje, které dříve nebyly povinné. Především přesnou dobu, kdy se prohlídka uskutečnila. I z toho se bude moci podle úředníků poznat, zda některé kontroly nebyly příliš rychlé, a tedy pouze formální.
I ministerstvo ovšem přiznává, že nový kontrolní systém není stoprocentní. Zcela se například nedá vyloučit, že technik neuvede do počítače nepřesné informace o skutečném stavu auta.
Nový systém, jehož pořízení by mělo stát stovky tisíc korun, už ministerstvo odzkoušelo v jedné pražské stanici technické kontroly. Přesné místo tají.
"Potvrdilo se, že systém je funkční," říká ministerská mluvčí Marcela Žižková. "Bude to přínosné pro všechny. Řidič bude mít skutečně jistotu, že jeho vozidlo je v pořádku," dodává Žižková, podle níž nový systém umožní i policii, aby si rychle zkontrolovala technický stav "podezřelého" vozidla.
Od nového systému si tak ministerstvo slibuje, že pomůže zvýšit bezpečnost na silnicích - pokud na nich nebudou jezdit auta se špatnými brzdami a dalšími závadami.
Vloni sice technická závada byla příčinou jen necelého procenta dopravních nehod, podle dopravních expertů se však nedobrý technický stav podepsal na mnohem větším počtu nehod. V Česku jezdí po Polsku vůbec nejstarší vozidla. V zemích jako Německo či Rakousko je průměrné stáří vozidel o polovinu nižší.
Starší auta nemají problém jen s technickým stavem, ale často také se zplodinami.
Důkladnější kontrola emisí by měla pomoci tomu, aby auta tolik "neotravovala" vzduch především ve městech. Když Ostravsko a severní Čechy zahalil počátkem roku kvůli inverzi smog, byla jedním z hlavních zdrojů znečištění právě auta.


Jak pečlivá bývá kontrola automobilů

Stát loni padesátkrát prověřoval stanice technické kontroly a jedenapadesátkrát stanice na měření emisí.
Nejčastější prohřešky STK
nedodržení technologického postupu, a to i v případech zákonem jasně popsaných
prohlídka auta proběhla nepřiměřeně rychle
stanice měly nedostatky v přístrojovém vybavení
ve 36 případech byla okamžitě odebrána licence k měření emisí
ve 2 případech zahájeno správní řízení ve věci odnětí průkazu zkušebního komisaře
Co se stanicím může stát
finanční sankce podle nedostatků se může pohybovat od několika tisíc až po 500 000 korun
hrozí také odnětí licence, o osvědčení může přijít i technik
Zdroj: ministerstvo dopravy