/Od našeho zpravodaje/
Evropská unie s napětím čekala, zda se umoudří tři "vzpurné" země, jež minulý týden zablokovaly novou dohodu o sazbách daně z přidané hodnoty.
Česko oficiálně informovalo Radu EU, že s dohodou souhlasí.

Sociální bydlení
Česká vláda hrozila vetem, protože by dohoda neumožnila prodloužit výjimku na nižší daň z přidané hodnoty na bytovou výstavbu i po roce 2007. O víkendu přišla s řešením, že velkou část bytové výstavby lze zařadit do kategorie bydlení v rámci státní sociální politiky. Jeho definici nechává unie na členských státech, kterým také dává možnost uvalit na něj nižší DPH.
O této variantě se podle zdrojů HN na úterní schůzce ministrů financí nemluvilo. Česko údajně usilovalo o prodloužení výjimky na stavbu nových bytů obsažené v jeho přístupové smlouvě, protože podle něj šlo o jednodušší způsob, jak nižší sazby DPH zajistit.
Jak česká vláda k náhradnímu řešení dospěla, není úplně zřejmé. "Vyplynulo to z intenzívních konzultací. O této možnosti jsme věděli, ale její výklad nebyl úplně jasný a příznivý," řekl HN jeden z českých účastníků jednání. "Evropská komise začala flexibilněji reagovat na naše požadavky a dotazy až po úterní schůzce."
Evropská komise naopak naznačuje, že na nápad se "sociálním bydlením" přivedla Česko ona. "Navrhovali jsme několik variant a česká vláda si uvědomila, že právě tahle by mohla vyřešit situaci. Komise vyjasnila, že to je skutečně možné," řekla HN mluvčí eurokomisaře pro daňové záležitosti Maria Assimakopuluová.
Jiří Paroubek včera v České televizi přiznal, že se jeho vláda nechala inspirovat Francií. Francouzský zdroj obeznámený s jednáním HN řekl, že Paříž toto řešení Česku přímo navrhla. Podle něj vše konzultovali přímo ministři financí i premiéři obou zemí.
Na "sociální bydlení" uplatňuje nižší sazby DPH řada zemí EU. Většinou však jde například o domovy důchodců. Ve Francii je nižší sazba na výstavbu bytů a domků pro rodiny, jejichž příjem je pod státem určenou hranicí.
Česko bude nyní spolu s ostatními státy analyzovat dopady DPH na ekonomiku. Na jejím základě by se později případně pokusilo ještě jednou jednání o nižší sazbě pro všechny byty otevřít. "Mohlo by to být nejdříve za půl roku," řekl Sobotka.

Čekání na Polsko
Obdobný postoj, jaký zaujalo Česko, se čekal i od Kypru. Polsko si o víkendu opět stěžovalo, že nová dohoda je pro něj nevýhodná a do uzávěrky tohoto vydání jeho postoj Rada EU neobdržela.
Kdyby bylo proti, dohoda by neplatila. Evropská komise by musela potrestat řadu starých členských zemí, pokud by nadále uplatňovaly nižší sazby DPH na některé služby.
S případnou dohodou o DPH by se neměly v Česku zdražit ani jednorázové plenky. "Jsme přesvědčeni, že nižší sazba u plenek je legální," uvedl ministr Sobotka.

Na
co chce Česko uplatňovat nižší DPH
Bytová výstavba, pokud bude považovaná za "sociální bydlení". Vláda chce určit, co do této kategorie bude spadat. Definice má zahrnovat byty a domy jakkoli podporované z veřejných peněz (tedy i státních příspěvků na stavební spoření). Opatření má platit trvale od roku 2008. Sníženou sazbu DPH na nějakou formu "sociálního bydlení" dosud uplatňovaly Belgie, Řecko, Španělsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko a Portugalsko; z nových členů Česko, Litva, Malta, Polsko a Slovinsko. Opatření ale často má velice omezenou působnost, například jen na domovy důchodců.
Dálkové vytápění - bez časového omezení.
Služby s vysokým podílem lidské práce - do roku 2010. Česko bude moci do konce března nahlásit, na jaké služby chce uvalit nižší DPH. Dosud ji využívalo na opravy a rekonstrukce bydlení, domácí úklid a mytí oken a domácí pečovatelské služby. Kromě toho dohoda umožňuje nižší DPH například pro opravny obuvi, oděvů a jízdních kol či kadeřnictví.
Dětské pleny nejsou součástí dohody. Česko uplatňuje nižší sazbu, ač to EU výslovně nepovoluje. Nyní jedná s Evropskou komisí, aby smělo pleny zařadit mezi "hygienické potřeby", na něž nižší DPH lze použít.