NYSE se chce dostat do Evropy

Pravděpodobná je dokonce i expanze do Evropy. Pro agenturu Bloomberg to uvedl šéf New York Stock Exchange (NYSE) John Thain. "Chceme hrát vůdčí roli v sjednocovacím procesu v rámci finančních trhů, který je podle mě nevyhnutelný," oznámil Thain.
Burza podle Thaina uvažuje o spojení s některými evropskými trhy, protože většina společností i investorů obchoduje jak v USA, tak v Evropě.
NYSE je "domovem" téměř 2800 firem s celkovou tržní kapitalizací kolem dvaceti biliónů dolarů. Z toho sedm biliónů připadá na společnosti, které sídlí mimo USA.

Akvizice začnou doma

"Prvním krokem však bude rozšíření našich aktivit. Kromě akcií chceme obchodovat i s jinými finančními instrumenty. Proto plánujeme nejdříve převzetí některých amerických trhů," řekl šéf burzy. Thain odmítl sdělit jakékoli další bližší informace a prohlásil, že žádné rozhovory ohledně převzetí zatím neprobíhají.
Připustil však, že spojení "přes Atlantik" by se mohlo stát realitou do dvou let.
Burza už se změnami začala. Na konci minulého roku naplánovala fúzi s poskytovatelem elektronického obchodního systému Archipelago. Spojení má být dokončeno v průběhu příštího měsíce.
Transakce v hodnotě devíti miliard dolarů znamená, že po definitivním schválení americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) vznikne veřejně obchodovatelná společnost NYSE Group, která bude mít formu "hybridního trhu". Mimo klasického obchodování na parketu bude tedy možné i obchodování on-line.
"Dohoda bude hotová za pár týdnů. Druhého února přestane Komise sbírat podklady," řekl Thain. "NYSE se teď chystá na velkou změnu. Není to pro nás ale konečná stanice," dodal.
Někteří odborníci však právě přeměnu NYSE na hybridní trh označují za překážku její další expanze do Evropy. "Rozdíl mezi New Yorkem a evropskými burzami může zabránit možnému spojení," tvrdí profesor London Business School, Bruce Weber, který se specializuje na zavádění výpočetní techniky na akciové trhy. "Podobnou strukturu jako bude mít NYSE, nemá v Evropě žádná velká burza. To by mohlo dělat problémy," dodal profesor.

Obchodovat se bude déle

Výzvou bude případné transatlantické spojení burz i pro americké regulační úřady. "Pro SEC vnikne úplně nová situace, která v historii nemá obdoby. Bude si muset vytvořit specifické postupy, jak takový mezinárodní gigant kontrolovat," řekl agentuře Bloomberg šéf největšího privátního regulátora finančních služeb NASD Robert Glauber.
Další novinkou, kterou Thain chystá, je změna otevíracích hodin burzy. "NYSE dnes otevírá v půl desáté dopoledne místního času a s obchodováním končí ve čtyři. Toto období by ale mělo být delší," prohlásil Thain.
Asi dvě procenta obchodů s akciemi zapsaných na NYSE totiž dnes proběhnou ještě před otevřením burzy na jiných trzích.
Třeba konkurenční technologický NASDAQ začíná obchodování už v osm hodin ráno, to největší světovou burzu samozřejmě znevýhodňuje. O posunutí začátku obchodování se ale mluví už dlouho a žádná změna se zatím nedostavila. "Je to velmi kontroverzní téma," říká Thain. "Většina firem ze západního pobřeží, kde mají o tři hodiny méně, totiž tento krok neschvaluje. Musíme najít nějaký kompromis," dodal. (soc)