Buzková vyzvala školy, ať se mění na gymnázia

Mimořádnou dotaci nejméně deset tisíc korun na jednoho žáka dostane střední odborná škola, která se změní na gymnázium. Jde o součást plánu ministryně školství Petry Buzkové, jak podporovat všeobecné vzdělání. Peníze budou k dispozici od září. Školy však musí ke změnám získat souhlas krajů.
"Iniciativa by měla přijít ze škol. Peníze dostanou, pokud zřídí nové třídy čtyřletých gymnázií, anebo lyceí," zdůraznila ministryně. Je přitom možné, že odborná škola třeba jen k dosavadní nabídce doplní jednu třídu lycea.
"Předpokládáme, že do škol se všeobecným vzděláním bude do čtyř let chodit 35 procent populace, z toho šest procent budou lycea," vysvětlil poradce ministryně Martin Profant.
Lycea při odborných školách se začala zakládat už před pěti lety. Vedle nabídky technických oborů rozšiřují výuku všeobecných předmětů - především jde o matematiku a jazyky.
Rovnocennou nabídku obou typů škol zajistí rámcový vzdělávací program, který bude od září 2008 společný pro gymnázia i lycea.

Kraje nabídka překvapila

Plán na rozšíření nabídky gymnázií připravuje s Buzkovou vicepremiér Jiří Havel. Počítají totiž s tím, že na vysokých školách by už od roku 2010 měl studovat každý zájemce. Podle Havla je ke studiu na nejvíc náročných univerzitách nutným předpokladem matematika na úrovni gymnázia.
Oba autoři ovšem musí čekat na souhlas krajů, kterým patří střední školy: "Věřím, že se rozmyslí a dají nám za pravdu, říká Buzková.
Dotázaní krajští radní reagují opatrně. Nejvíc vstřícný je Pavel Kouda, který má školství na starosti v Ústeckém kraji: "Až dostaneme návrh v definitivní podobě, tak se o něm budeme bavit. Pro Ústecko může být zajímavý."
Severozápad Čech má nedostatek gymnázií a nabídku všeobecného vzdělání se některé školy pokusily rozšířit i bez ministerské podpory. Úspěšné lyceum například funguje v mostecké Obchodní akademii. "Změnit výuku by neměl být pro školy problém," míní ředitelka akademie Jana Adamcová.

Když nehrají čísla

Na jižní Moravě tak vstřícní nejsou. "Ten plán může fungovat v jiných krajích. U nás už dnes máme 30 procent dětí na gymnáziích a dalších pět procent v lyceích. Rozšiřovat už nemusíme," říká radní Miloš Šifalda.
Náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Wenigerová také tvrdí, že samospráva už rozšířila nabídku gymnázií dříve a současných 21 procent stačí. Kraj dnes podporuje černá řemesla a stavební učiliště. Státní pomoc by přijala.
Jihočeský hejtman Jan Zahradník by s pomocí vládní dotace rozšířil stávající čtyřletá gymnázia na osmiletá. Takové užití však ministryně vylučuje.
Domluvu komplikuje fakt, že ministerstvo a kraje používají nepřesná čísla. Podle oficiálních údajů Národního ústavu odborného vzdělávaní (NÚOV) nastupuje na gymnázia 18 procent patnáctiletých, ministerstvo uvádí 21 procent a data krajů přesahují oficiální čísla NÚOV až o deset procent.