Úspěch podnikatele je kladným momentem bezprostředně se dotýkajícím všech. Je zároveň příkladem k následování a důkazem ekonomické dynamiky. Často se ptám, čím je podmíněn. Je to nejen osobními vlastnostmi každého jedince, který se snaží uskutečnit svou podnikatelskou vizi, ale i prostředím, v němž tyto plány uskutečňuje.
Při našich zahraničních investicích se setkáváme s řadou různých politických a ekonomických systémů. Na Slovensku je rovná daň 19 procent. Penzijní systém se prostřednictvím fondů podařilo oddělit od státního rozpočtu. Nízké daně jsou i na Ukrajině či v Rusku. Ty však pokulhávají v politické stabilitě a vymahatelnosti práva. Například v Dubaji je pak nulové zdanění u všech subjektů a relativně solidní právní prostředí.
Čím by se mohla inspirovat Česká republika se svou stávající 24procentní korporátní daní a penzijním a zdravotnickým systémem čekajícím na reformu, aby se stala podnikání atraktivnější?
Jsou nepochybně tři oblasti, které jsou důležité. Jednak je to vymahatelnost práva, nezávislost soudů, zákonem vymezené pravomoci státní správy a policie i soudní přezkoumatelnost jejich rozhodnutí. Za druhé je to jednoduchý daňový systém, ať již na bázi rovné daně či jiného modelu, který podporuje soukromou iniciativu a minimalizuje sazby u daní. Za třetí je to reforma penzijního a zdravotního systému, která dlouhodobě limituje pojistnou zátěž pro zaměstnavatele a preferuje penzijní systém v podobě fondů oddělených od státního rozpočtu.
Zároveň zde vzniká skupina institucionálních subjektů, která bude významným investorem do kvalitních finančních, korporátních či realitních aktiv.
Věříme, že alespoň některé z těchto námětů se stanou obsahem tolik slibovaných povolebních reforem.

Autor je předsedou představenstva realitní skupiny Sekyra Group

leaders@economia.cz