Očkovat drůbež? Evropa se neshodne

Evropa se nedokáže shodnout na tom, jak reagovat na šířící se ptačí chřipku. Nizozemsko hodlá dnes předložit Evropské komisi plán, který by umožnil dobrovolné očkování venku chované drůbeže proti nebezpečnému viru H5N1. Podobně se k problému staví i Francie.
EU ale obvykle povoluje očkování až jako poslední východisko a zakazuje dovoz zvířat a masa ze zemí, které provádějí preventivní očkovací kampaně.
"Nebude to snadné, víme, že některé země s tím nebudou souhlasit," řekl mluvčí nizozemského ministerstva zemědělství Beno Bruggink.
A opravdu. Německo má opačný názor. "Očkování není řešení," prohlásil minulý týden německý ministr pro ochranu spotřebitelů Horst Seehofer. Oporu mu poskytují experti jako Hafez Mohamed Hafez, šéf ústavu pro nemoci drůbeže na Svobodné univerzitě v Berlíně.
"Očkovaná zvířata se ještě mohou nakazit a virus vylučovat," řekl Hafez časopisu Der Spiegel. Jinak řečeno, očkovaní ptáci jsou sami chráněni, ale představují nebezpečí nákazy pro jiné. "Očkování maskuje virus," uvedl Hafez.
Obavy o víkendu vyvolal virus v Indii. Byl tam zjištěn u drůbeže v západním svazovém státě Maháráštra, kde uhynulo 50 tisíc kurů. Úřady testovaly na virus i desítky lidí, ale zatím jej u nikoho neobjevily. Postižená farma měla údajně jen chabá ochranná opatření.
Indie je s více než miliardou obyvatel druhá nejlidnatější země světa. Až 60 procent obyvatel žije na venkově blízko hospodářských zvířat, jak je tomu i v jiných částech Asie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist