Francouze dělí názor na pracovní smlouvy

Francouzský podnikatel Philippe Roubaud vlastní malou firmu Simonet, která nabízí chladící systémy. Listuje katalogem s fotografiemi nových mrazicích boxů. Prodávat přes katalog chtěl celé roky, teprve teď se odhodlal.
Umožnil mu to nový zákon, který nabídl pružnější úpravu pracovních smluv. Usnadňuje přijetí mladých lidí do jejich prvního zaměstnání, ale s možností během dvou let je bez udání důvodů propustit.
Roubaud zákon chválí. "Bez nových pracovních smluv bych se nikdy do katalogového prodeje nepustil," řekl zpravodaji listu International Herald Tribune. Pokládal by to za riziko.
Pravidla pro propouštění byla totiž pro podnikatele značně náročná. Zkušební lhůta činila pouze jeden a půl měsíce. To je krátké období ve srovnání s šestiměsíční lhůtou v Německu. Podnikatelé tedy váhali, zda najmout nové pracovní síly ve chvíli, kdy se firmě daří. Po skončení kontraktu totiž musí platit zaměstnanci ještě šest až dvanáct měsíců. Hrozí mu i složité soudy. "Proto jsem raději nikoho nepřijímal," říká Roubaud. Teď mu potíže odpadají.
Francouzské odbory ale vidí zákon v jiném světle. Tento měsíc zorganizovaly protesty ve více než stovce měst, na protest proti nové úpravě. Demonstrací se účastnilo 400 tisíc lidí.
Přesto se také ve Francii hovoří o silně uvadajícím vlivu odborových předáků.
"Odboráři nejsou schopni mobilizovat lidi přímo ve firmách, proto vyrážejí do ulic, naše unie jsou slabé," říká Gub Grouy, ředitel ústavu CNRS-Sciences Po. (sla)