O posledním platu se nové firmě nesmí lhát


Říci či neříci potenciálnímu zaměstnavateli, kolik jste vydělával v předchozím místě? Toto dilema nemá snadné řešení. Mnoho podniků hned na začátku přijímacího řízení žádá zájemce o práci, aby jim sdělili, jaký byl jejich poslední plat.
Máte však prozradit, kolik jste vydělával? Riskujete tím totiž, že nebudete přijat s odůvodněním, že buď máte pro dané místo příliš vysokou kvalifikaci, nebo naopak nedostatečnou.

Jediné řešení neexistuje

Neměli byste se proto raději vyhnout otázce na váš poslední plat poukazem na to, že je předčasná? V tom případě ovšem můžete být jako kandidát vyřazen, protože vás mohou pokládat za příliš tajnůstkářského.
"Zatím není s jistotou prokázáno, zda je lepší svůj plat přiznat, nebo ho nesdělit," tvrdí platový poradce Jack Chapman, autor knihy Jednání o platu aneb Jak vydělat tisíc dolarů za minutu. Podle něho se adept může dočkat odmítnutí v jednom i v druhém případě, tedy ať už plat prozradí, nebo jej sdělit odmítne.
Při zvažování, co dělat, experti na platy tvrdí, že při jednání u potenciálního zaměstnavatele se vyplatí vzít v úvahu požadovanou úroveň kvalifikace na určitou pozici, dobu, po kterou toto místo nebylo obsazeno, množství soupeřících zájemců, nepříliš rozšířenou kvalifikaci, kterou máte, a rovněž informace, jaký by mohl být nástupní plat. Asi nejlepším nápadem je zřejmě konzultace s odborníkem v zaměstnanecké agentuře. Požádejte ho, aby zhodnotil vaši cenu: "Kolik mohu vzhledem ke své kvalifikaci dostat na trhu práce." Pokud je jeho odhad nižší než váš poslední plat, uveďte rozumné důvody, proč byste měl být placen lépe.
Pokud se vám zdá, že jste byl v posledním období své kariéry platově podhodnocen, uveďte pracovníkovi zaměstnanecké agentury svůj vyšší plat a odměny z doby hospodářského oživení. A zdůrazněte, že to byly jen špatné podnikatelské podmínky spíše než vaše osobní výkony, které vedly ke snížení vašeho příjmu.
Můžete se rovněž obrátit na manažera, který vás v novém podniku přijímá. Zeptejte se, do jaké platové skupiny byste byl zařazen. Řekněte mu, zda rozmezí, do něhož byste spadal, odpovídá vaší kvalifikaci či osobním potřebám.

Hledání vhodných výmluv

Pokud nechcete údaje své poslední výplatní pásky prozradit, vyjádřete ochotu jednat o vašem příštím platu až v případě, že se dostanete do užšího výběru kandidátů.
Vhodná formulace o odložení konečného rozhodnutí o platu může vzbudit důvěru, soudí konzultant Jack Chapman.
Ne však vždy tato varianta vede k úspěchu. Ukazuje to i případ zájemce o práci ve školícím středisku podniku informačních služeb na Long Island, který napřed s prozrazením svého platu přijímacímu manažerovi váhal. "Snažil jsem se z toho vycouvat tvrzením, že doufám v poctivou nabídku," řekl mu a zeptal se, v jakém rozmezí se bude jeho plat pohybovat.
Vedoucí školícího střediska jeho vytáčky ignoroval a přímo ho požádal o sdělení výše posledního platu. Adept pak uvedl, že měl roční plat asi 114 tisíc dolarů. I když mu nabídli 118 tisíc dolarů, přesto žádal o něco vyšší částku.
Manažer mu řekl: "Nejsme spokojeni s tím, že žádáte více peněz." A o výhodné místo přišel. Nyní uvažuje o tom, zda neprozradil své nároky příliš brzy.
Terrance McDermott, marketingový manažer, žádal v roce 2004 firmu, v níž chtěl pracovat, aby mu sdělila jen platové rozmezí, a ne přesnou výši platu.
"Chtěl jsem se vyhnout tomu, aby mne konkrétní čísla nevyřadila z výběru. A snažil jsem se tancovat mezi vejci, jak nejlépe jsem uměl," vysvětluje.
Když byl ještě loni na jaře bez místa, sdělil jiné firmě, jaký měl v předchozím zaměstnání plat. Ale zaměstnavatel mu rovnou řekl: "Tak velký nástupní plat je pro nás nepřijatelný."
A přijímací interview s McDermottem ukončil. Později zjistil, že by mu nabídli o patnáct procent nižší plat, než měl v posledním zaměstnání.

Jak se dá plat nafouknout

Je velmi lákavé přehnat váš platový "balík", například - což je velmi obvyklé - do něho zahrnout nikoli skutečnou, ale cílovou hodnotu odměn a případně i náhrady za vedlejší výdaje.
Bill Davidson ze státu Kalifornie při přijímacím rozhovoru ve firmě Postini uvedl, že jeho poslední příjem byl kolem sta tisíc dolarů ročně, ačkoliv ve skutečnosti dostával 140 tisíc. Nakonec přijal práci za pouhých 88 tisíc dolarů. Asi o měsíc později, když už se v tomto podniku stal projektovým manažerem, se přiznal, že jim uvedl nesprávnou sumu, ale nemělo to pro něho žádné nežádoucí následky.

Firmy chtějí výplatní pásku

Měli byste se řídit pravidlem, že nikdy nesmíte při hledání práce o svém posledním platu lhát, což činí mnoho lidí. Proto řada podniků na adeptech žádá předložení výplatní pásky nebo daňového přiznání, aby si poslední plat mohly samy ověřit.
Měly by být dotazy na poslední plat zrušeny zákonem? "Tato praxe je nespravedlivá sama o sobě a může například umožnit diskriminaci kvůli rase, pohlaví a věku žadatele o místo," tvrdí platový poradce Ted Turnasella ze státu New York.
Proto prosazuje zákon, který by zaměstnavatelům zakázal zájemcům o místo takové otázky vůbec klást.
A i mně se to jeví jako dobrý nápad.