Paroubkovi prošlo vše, oč opravdu stál

Aby prosadil priority své vlády, je premiér Jiří Paroubek připraven zaplatit každou cenu a spojit se s každým. Většinu z nich mu právě včera definitivně schválil parlament. Výrazně se tak mění poměry v několika oblastech veřejného života, především sociální systém, stavebnictví a způsob, kterým se zadávají veřejné zakázky. Ve zmíněných oblastech jde o největší změny od listopadu 1989.
Premiér na včerejší schůzi sněmovny příliš neriskoval. Poslanci se v zásadě rozhodovali mezi dvěma verzemi stejných zákonů. Mohli se většinou 101 hlasů znovu přihlásit k variantě, kterou schválili už v prosinci, anebo přijmout úpravy senátorů. To už bylo snadnější, protože stačí většina přítomných.
Při důležitých zákonech nakonec dali poslanci většinou za pravdu Senátu. Několik sociálních zákonů (o sociálních službách, životním minimu, hmotné nouzi, nové dávce na podporu bydlení), zákony o nájemném a veřejných zakázkách i koncesní zákon prošly po úpravách od senátorů především hlasy poslanců vládní koalice. Měli to ovšem snadné při slabší účasti občanských demokratů včera ve sněmovně.
Poslanci dokonce akceptovali názor senátorů, že zdravotnictví se nesmí před volbami příliš měnit. I když před dvěma měsíci kluby ČSSD a KSČM schválily právo ministra určovat ceny za zdravotní péči i za léky a navíc přímo řídit zaměstnanecké pojišťovny, tentokrát svůj názor odvolaly.
Zmíněné zákony byly populární, protože vesměs zvyšovaly státní výdaje. Buď prostřednictvím sociálních dávek a dotací do zdravotnictví, nebo otevřením cesty pro co největší státní investice.
Našly se celkem tři výjimky. V zákonu o nemocenské chtěli senátoři stanovit stropy pro sociální pojistné - stát by tím přišel o miliardu korun ročně. Paroubek zvolil levicovou variantu bez stropů pro bohaté a využil podporu KSČM.
Podobně dopadlo hlasování o stavebním a vyvlastňovacím zákoně. Senátoři pod vedením Jitky Seitlové (klub SNK) chtěli omezit příležitost státu vyvlastňovat pozemky a dát právo jejich majitelům, aby se mohli bránit před soudem. Přehlasovali je opět sociální demokraté a komunisté, tentokrát s asistencí lidovců a unionistů.
Dvě důležité normy - trestní zákoník a zákon o registrovaném partnerství - poslanci včera odložili, protože předem nebyla jistá jejich podpora. Úspěch či neúspěch těchto norem hodnocení legislativních aktivit premiéra Paroubka změnit nemůže.
Trestní zákoník v současné podobě se začal psát už za premiéra Špidly. Registrované partnerství není v prioritách vlády a norma získala význam jen díky tomu, že skupina poslanců Paroubka přemluvila, aby je podpořil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist