Stát bude moci od příštího roku urychlit přípravy na výstavbu silnic, dálnic nebo železnic. Poslanci totiž schválili Senátem doplněnou předlohu zákona, která umožňuje ve veřejném zájmu vyvlastňovat pozemky a stavby.
Vlastníci přitom budou v lepší pozici než doposud: mají dostávat buď finanční odškodnění podle ceny v místě obvyklé, určené znalcem, a nikoli už podle cenových tabulek.
Kromě peněz jim může stát nabídnout i hmotnou náhradu, tedy například nový pozemek. Senátoři zákon rozšířili o ustanovení, podle něhož se nejprve musí ve zvláštním úředním řízení prokázat, že je stavba ve veřejném zájmu.
Horní komora do zákona vložila i pasáž, podle níž se má vyvlastňovací řízení řídit pravidly správního řádu.
Majitel vyvlastněné nemovitosti by měl mít také nárok na její vrácení, pokud se na pozemku nezačne do tří let stavět. Vyvlastnění majitelé budou moci rovněž žádat o uhrazení dalších nákladů, které jim vzniknou. To se může týkat například stěhování.
Aby norma začala platit, musí ji ještě podepsat prezident.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist