Ve čtvrti Fort je bezpočet starých obchůdků, prodávají se tu drahokamy, hedvábí, kožené zboží a dokonce i staré poštovní známky. Najdete zde i impozantní hotel Oriental s restaurací Harbour room, dříve hospůdkou pro kapitány a námořníky, nyní obleženou novodobými cestovateli z celého světa.
Srílanská metropole Kolombo má svou typickou atmosféru, okořeněnou směsicí různých kultur, což láká mnohé turisty. Pokouší se však na sebe upozornit i podnikatele. Nejen z asijských zemí či velkých ekonomik, ale překvapivě i z Česka.
Po ničivé vlně cunami přišla totiž Evropská komise s programem Asia Invest, jejímž cílem bylo podpořit vzájemné vztahy mezi vybranými asijskými zeměmi a členy Evropské unie. V tu chvíli se zástupci Hospodářské komory ČR obrátili na své srílanské protějšky s návrhem zorganizovat bilaterální kontaktní akci Sri Lanka - Czech Interprise.
"Navrhli jsme tamní obchodní komoře, aby se obrátila na zastoupení Evropské unie v Kolombu s projektem kontaktního setkání. Šlo o podporu podnikání českých a srílanských firem ve třech hlavních oborech: v gumárenství, v energetice a v technologii životního prostředí," přibližuje začátky Eugen Laczó z odboru EU a zahraničních vztahů Hospodářské komory ČR.
Nehledě na veliký zájem o projekty z jiných členských zemí unie se Evropská komise rozhodla schválit česko-srílanskou iniciativu a pro účastníky akce poskytla finanční podporu až padesáti procent nákladů technického rázu. "A to i přesto, že takového projektu se musí účastnit dvě členské země EU. V našem případě šlo o výjimku," poukazuje Eugen Laczó na jedinečnost akce.

Výsledkem úsilí je nakonec návštěva zástupců tří desítek českých firem v Kolombu. Takže právě v těchto dnech (17. a 18. března) se ve veletržním areálu Bandaranaike Memorial International Conference Hall scházejí se stovkou srílanských zájemců o spolupráci.
O akci je dost velký zájem i ze strany srílanských vysokých politických kruhů. Vyplývá to alespoň z vyjádření řady státníků, která lze najít na webových stránkách. "Je to ideální platforma pro srílanské podniky, které by mohly vytvořit joint ventures a založit obchodní partnerství s českými firmami. V dlouhodobém horizontu je tu i možnost mezinárodní spolupráce pro expanzi... Potřebujeme podnět k rozvoji našeho průmyslu. Jsem přesvědčen, že české podniky mohou přispět k akceleraci růstu našich firem," uvádí optimisticky srílanský prezident Mahinda Rajapaksa.
Optimističtí jsou i tamní byznysmeni, Češi jsou zatím spíše opatrní. V každém případě jde o dobrou zkušenost jak pro ně, tak i pro Hospodářskou komoru. Ta již zvažuje další projekty. Moc času ale nezbývá - další kolo návrhů uzavře Evropská komise už v září.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist