Prohraná arbitráž: ODS a Kalousek vracejí úder

Není nad "dobře prohranou" arbitráž.
Dva a půl měsíce před volbami dostala ODS z Londýna dárek, který dramaturgicky dokonale zapadá do jejich kampaně "ODS PLUS, ČSSD MINUS".
A Topolánkova strana hned v pátek, kdy byl verdikt arbitrů vyhlášen, ukázala, že si tuhle příležitost nenechá ujít.
"Naplnily se naše nejčernější obavy a vedle již vynaložených 150 miliard korun ze státních prostředků budou vynaloženy další. Nezodpovědný postup ministrů a premiérů ČSSD bude stát občany další desítky miliard korun," stojí v prohlášení ODS, přestože výše náhrady pro Nomuru nebyla ještě zdaleka stanovena.
A do voleb ani nebude. ODS tak může používat hrozbu desítek ztracených miliard, zároveň ale časový odklad dává alespoň nějaký manévrovací prostor pro obrannou strategii sociálních demokratů.
Premiér Jiří Paroubek se komplikací, které by mu případ IPB mohl v kampani přinést, obával dlouho. Jeho snaha dohodnout se s bývalými majiteli IPB na smíru ovšem zkrachovala - a tak i premiér sází na jednoduchou taktiku.
"Osobně si myslím, že je to na léta a že bezprostředně žádná škoda České republice nehrozí," prohlásil premiér už v sobotu. A včera v Sedmičce TV Nova s odkazem na více než stostránkové stanovisku arbitrů, které nikdo z diváků neměl šanci vidět, přesvědčoval, že škoda může být pouze symbolická, protože Česko podle premiéra v arbitráži v podstatě uhrálo "plichtu". "Ten výsledek může být úplně jiný, než se podává v tuto chvíli," řekl premiér.
Hodně to celé připomíná tři roky starou situaci kolem jiné prohrané arbitráže, kvůli televizi Nova, jen v opačném gardu.
Byli to tehdy politici ODS, kteří obviňovali vládní koalici v čele s Vladimírem Špidlou a Pavlem Dostálem, že využívají desetimiliardové pokuty k nátlaku na jim nepohodlnou Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, v níž měla ODS silnou pozici a tehdejšího šéfa Novy Vladimíra Železného.
A do jisté míry měli pravdu: rada byla odvolána a Železného se nakonec sami zbavili tehdejší majitelé televize - společnost PPF.
A oba případy měly společný ještě jeden rys: uzavírala se jimi jedna etapa české politiky, jak ji vytvářely roky opoziční smlouvy.
Pád IPB v červnu 2000 byl první skutečně vážnou ranou spojenectví ODS a ČSSD, uzavřenému po volbách 1998. Na stranu vlády Miloše Zemana a centrální banky se postavila téměř celá tehdejší čtyřkoalice: tehdy poprvé viditelně vznikal základ vládní koalice sestavené po volbách 2002.
Snad jediným čtyřkoaličním politikem, který to viděl a říkal jinak, byl tehdejší předseda vyšetřovací komise sněmovny k IPB Miroslav Kalousek, který k nelibosti vlastní strany spolu s ODS kritizoval rychlý prodej IPB do rukou ČSOB.
"Bratr Kalousek se nám vymkl ze čtyřkoaliční báze," komentoval jeden z politiků Unie svobody moment, kdy Kalousek v září 2000 v kuloárech sněmovny rozdával průběžnou - a vůči Zemanově vládě a centrální bance velmi kritickou - průběžnou zprávu komise. (Rozezlený Zeman za to pak přímo ve sněmovně Kalouskovi vyhrožoval policejním vyšetřováním.)
Časy se změnily: Kalousek je dnes předsedou KDU, mířící k povolební koalici s ODS. "Výsledek arbitráže není plichta," řekl včera Kalousek v citované Sedmičce svému téměř už bývalému spojenci, premiéru Paroubkovi. "Riziko, že budeme muset platit, je vysoké."