Tisíce příznivců opozice protestovaly proti "frašce"
Výsledky voleb opozici nezlomily. Vzápětí po zveřejnění prvních odhadů se na hlavním minském náměstí sešly tisíce demonstrantů, příznivců společného kandidáta demokratických sil Aljaksandra Milinkeviče. Náměstím se rozléhal jeho hlas: "Požadujeme nové, poctivé volby. To, co proběhlo dnes, to byla fraška. To, že jsme se zde sešli, svědčí o tom, že jsme zvítězili nad strachem."
Skupiny lidí postávaly nejen na rozlehlém náměstí, kde bylo ještě před pár dny velké kluziště, ale i v přilehlém parku a na chodnících. Celý den v Minsku sněžilo a foukal studený vítr. Také večerní demonstraci zasáhla silná vánice. "To je vítr změn," volali demonstranti, zatímco kolem náměstí stálo několik autobusů a gaziků s vojáky ministerstva vnitra připravených na rozkaz zasáhnout. Úřady již před volbami oznámily, že hodlají ostře potlačit protestní shromáždění opozice. Ještě před mítinkem policie obestavěla betonový Palác republiky železnými zátarasy.
Volby ve skutečnosti začaly už v úterý, kdy měli možnost začít volit lidé, kteří z různých důvodů nemohli k volebním urnám přijít v neděli. Podle víkendových údajů běloruské Ústřední volební komise této možnosti využila třetina z více než sedmi miliónů běloruských voličů. Opozice právě toto hlasování před oficiálním termínem označuje za nejsnadněji manipulovatelné. "Volební urny hlídá jeden milicionář. Nikdo neví, co se s nimi děje v noci. A například vojáci dostali rozkaz, koho mají volit," vysvětluje Pavel Mažejko, Milinkevičův tiskový mluvčí. Šéfka volební komise Lidija Jermošinová ale podobná obvinění odmítá a stejně jako všichni oficiální představitelé odráží nejrůznější výtky ze zahraničí.
"Demokratické volby by se od nás mohla učit Amerika, v Polsku a Litvě nám závidí," hlásili komentátoři státní televizi. A neopomněli zdůraznit, že klidný a sváteční průběh voleb se pokusí narušit skupinky nezodpovědných mladých lidí, svedených lživou zahraniční propagandou. Země, kde v minulých letech proběhly "oranžové" revoluce, jsou podle nich spolu s USA, které prý všechno platí, hlavními nepřáteli Běloruského národa.
Včera byla v Minsku zima a oficiální den voleb začal pomalu. Ve volebních místnostech vyhrávala hudba a příchozí si mohli levně nakoupit. "Urny máme ještě ze sovětských dob," tvrdil Jurij Livšic šéf 24. okrskové volební komise v minské Bogdanovičově ulici. Jednopatrová budova školy, kde je v patře volební místnost, stojí v zástavbě jednopatrových domků, postavených německými válečnými zajatci v roce 1949.
"Jasně, že přijdu, i když vím, že už je všechno dopředu rozhodnuté. Je potřeba, abychom byli aspoň trochu slyšet," poznamenala za rohem starší dáma venčící velkého černého psa. Volit chtěla opozičního kandidáta Milinkeviče. Mnoho Bělorusů se podle ní bojí o své existenční jistoty, a proto mlčí. Přímo ve volební místnosti na průběh voleb jako jeden z pozorovatelů dohlíží Nikolaj Streleckij. "Hlasoval jsem pro Lukašenka, lepší kandidát v téhle zemi není. Podívejte se, co všechno pro nás udělal," vysvětluje muž, na jehož saku se skví několik rudých vyznamenání.
Mladí často uvažují jinak. Několik tisíc jich přišlo na předvolební opoziční koncert. Hrály rockové kapely a nad davem zavlály bílo-červeno-bílé vlajky, symboly svobodného Běloruska, který Lukašenko před lety opět nahradil vlajkou ze sovětských dob. "Jsem pro opozici, prezident porušuje ústavu," říká jeden z posluchačů koncertu. Na rukávu měl pásku se žlutým nápisem "Bělorusko, zpět do Evropy".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist