Nejsme otroci, tvrdí studenti

/Od našeho zpravodaje/

Sobotní protivládní demonstrace začínala ve sluncem zalité Paříži v dobré náladě. Večer se ale poklidný protest zvrhl ve rvačky s policií. Výsledkem byly desítky zraněných a zatčených, zapálená auta a rozmlácené výlohy.
Desetitisíce lidí zamířily na náměstí Abbého Migne v pařížské čtvrti Montparnasse brzy po obědě. Náměstí a okolní ulice zaplnili převážně studenti středních a vysokých škol. Mezi ručně malovanými transparenty studentů ale také vlály vlajky největších odborových svazů CGT, FO a CFDT. Odbory odhadly, že v metropoli protestovalo na 400 tisíc lidí. Odhad policie byl mnohem nižší - 80 tisíc.
Snad každý demonstrant měl na sobě nalepené samolepky různé velikosti a barev, ale se stejnou výzvou francouzské vládě: Zrušte CPE. Právě touto zkratkou se označují takzvané smlouvy prvního zaměstnání, nejkontroverznější část plánu premiéra Dominiqua de Villepina pro boj s nezaměstnaností. Zaměstnavatelé by mohli snáze přijímat mladé lidi do 26 let, ale také je ve dvouleté zkušební lhůtě snadno propustit. Mladí Francouzi to považují za zradu.

Bez práce a bez jistot

"Vláda z nás chce udělat otroky. Chce nám vzít všechny jistoty," stěžovala si Stella, 21letá studentka jedné z pařížských univerzit.
De Villepinův argument, že právě nový zákon pomůže srazit hrozivou dvacetiprocentní nezaměstnanost mezi mladými Francouzi, studenti evidentně neberou. "Není to pravda, jenom nám to uškodí, nejsme žádní otroci," rozčilovala se Stellina spolužačka Michelle. "Není naše starost vymýšlet, co má vláda dělat. Proto si ji platíme. Ale tohle ne," snažila se překřičet hlasitý rap z reproduktorů na korbě auta polepené pestrobarevnými plakáty.
Protestovat ale nepřišli jen studenti nebo odboráři. Tu a tam se míhaly skupinky komunistů s vlajkami někdejšího SSSR. Někteří zpívali Internacionálu. V jednom rohu náměstí rozbili tábor černě odění anarchisté. Svá hesla skandovala i hnutí za práva přistěhovalců a skupiny feministek nebo zelených. Kolem druhé odpoledne zamířil dav na severovýchod k náměstí Nation. Desetitisíce protestujících zaplnily dlouhé kilometry širokých bulvárů. Vlny studentů, rozdělené podle jednotlivých škol, nepřestávaly skandovat protivládní hesla. Mnozí z nich byli oblečeni do kostýmů a brali protest spíš jako svérázný majáles. Na vynalézavých transparentech se objevovaly vtipné parafráze zkratky CPE. Skupina studentů ze Sorbonny nesla velkou šibenici, na jejíž oprátce viselo heslo francouzské revoluce - Volnost, Rovnost, Bratrství.
Z chodníků sledovali demonstraci stovky lidí. Mnozí s pochopením. "Zažil jsem studentské demonstrace v roce 1968, ale dnes je všechno jinak," pokyvoval 61letý architekt Michel Felix, muž s bílým plnovousem a s baretem na hlavě. "Tehdy jsme věděli, co chceme. Dnešní mladí jsou zatlačení do kouta a vědí jen, co nechtějí," tvrdil.

Boj o Sorbonnu

Po pár hodinách dorazilo čelo průvodu na náměstí Nation. Zbytku průvodu to trvalo až do večera.
Hloučky demonstrantů posedávaly na trávníku, užívaly si jarního sluníčka a pak prostranství postupně opouštěly. Po setmění už jich zbývalo jen pár set. V tu chvíli se policie rozhodla, že náměstí vyklidí. Demonstranti se ale nechtěli vzdát a začali na policisty házet kameny a lahve. Policisté jim odpověděli slzným plynem. Než se jim podařilo pár desítek protestujících vytlačit, kolem náměstí hořelo několik aut a obchody měly vymlácené výlohy.
Na pět set lidí se mezitím vydalo do Latinské čtvrti k Sorbonně. Podařilo se jim překonat policejní zátarasy, ale policisté je pak rozprášili vodními děly. Potyčky se táhly až do noci a 24 lidí včetně sedmi policistů je odneslo zraněním. Na 160 lidí bylo zatčeno.
Policie, politici i organizátoři protestů se shodli, že násilí bylo dílem omezené skupiny lidí. Mnohem menší shoda ale panuje ohledně sporného zákona samého. De Villepin tvrdí, že zákon o CPE, který má začít platit už v dubnu, nezruší. Demonstranti se ale trvali na tom, že po sobotních protestech musí ustoupit. "Vláda musí pochopit, že Francouzi jsou proti," tvrdil 23letý Jerome Arnoux. "Jestli odmítne vyslechnout poselství, které jsme jí dnes dali, je tady něco pořádně prohnilého."