Rath: Nezaplatí-li pojišťovny, uvalíme na ně nucenou správu

Lékaři budou moci od dubna poskytnout nemocným oproti loňsku o pět procent více péče a předepsat o tři procenta více. Stanovuje to úhradová vyhláška, o které včera jednal ministr zdravotnictví David Rath a premiér Jiří Paroubek s pozvanými zástupci lékařské obce. Kritiky nového systému na společné jednání premiér nepozval.
"Jsem ochotný s nimi hned druhý den zasednout k jednání, ale pokud někdo předkládá ultimativní požadavky, tak s ním jednat nemohu," řekl na adresu nezúčastněných organizací.

Schůzka? Jaká schůzka?

Mnohé z nich se ale brání, že o schůzce ani nevěděly. "Ultimativní požadavky máme jen na dodržování zákonů. Toto je pokus nepatrně vylepšit špatnou vyhlášku. Plánujeme už protestní akce na květen," vzkázal Jan Jelínek, místopředseda Sdružení praktických lékařů. Zvýšením plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané tak umožní od dubna dát na péči více peněz. Lékaři dostanou ve třech zbývajících čtvrtletích čtyři miliardy navíc. Spolu se třemi miliardami, které vláda slíbila v únoru, se tak zvyšují platby za státní pojištěnce nejvíc za posledních patnáct let.

Více peněz, méně výkonů

Od začátku roku se ovšem ceny za péči zvedly o jednu třetinu. I přesto, že vyhláška navýší dotace o pět procent, ubude podle Ratha až 25 procent výkonů.
"Je tu však riziko, že pojišťovny nebudou chtít dát peníze podle nové vyhlášky, protože mají smlouvy o cenách péče s lékaři na celé pololetí," upozornil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Na to však má ministr Rath také odpověď: Pokud neustoupí, hrozí jim nucená správa. "A s tím už máme dobré zkušenosti," narážel Rath na podobný postup ve Všeobecné zdravotní pojišťovně.
Podle mluvčího Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka se tímto vyhrožováním ministr předem bojí komplikací, které sebou úhradová vyhláška může přinést. "Nedovedu si představit, že by pojišťovny nesplnily předepsanou normu. A to i přesto, že je špatná. Všichni jsou zvyklí na šestiměsíční účtovací období a teď nastane v účtech lékařů i pojišťoven nepředstavitelný chaos," míní Gajdáček.
Úhradová vyhláška z ledna byla hlavní příčinou lékařských protestů, když stanovila přísné stropy při úhradách za léčení. Od pojišťoven neměli lékaři ani nemocnice dostat víc než 103 procent loňské úhrady. Cena předepsaných léků nesměla překročit 98 procent loňské částky a laboratorních vyšetření měli lékaři předepisovat o desetinu méně. Vyhláška v nové verzi by podle Ratha měla odstranit všechny nedostatky té předchozí. Lékaři se nebudou muset prý bát u pacientů použít drahou terapii.

Lékaři mají pochybnosti

"Problém je ale ve vyžádané péči. Lékař neví, kdy ten limit překročí. Šetření tak může být i nadále ze strachu před sankcemi," tvrdil Jelínek. "Vyhláška nevyrovná všechny finanční propady, deficit se může prohloubit v druhém pololetí," varoval i předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist