Maďaři se ptali: Žijeme hůř, či líp?

/Od našeho spolupracovníka/
Imre Széles, postarší muž, stál včera před volební místností v severní části Budapešti v Békásmegyeri a kroutil hlavou. "Těžko říci, kdo vyhraje. Jsou tu dvě velké strany, a problém je, že ostatní jsou slabé. A ani jedna z těch dvou velkých lidem nenabízí reálné řešení problémů," říká Széles.
Za ony problémy Maďaři považují především současný stav národního hospodářství a sociální jistoty. Tradiční témata jako nacionalismus nebo otázka menšin zůstaly v pozadí.
Včera v prvním kole hlasování rozhodovali o složení budoucího parlamentu. Účast byla tradičně vysoká, do půl šesté odpoledne, hodinu a půl před uzavřením volebních místností, odvolilo 61,7 procenta z osmi miliónů voličů.
Dvě strany, o kterých mluví Imre Széles, jsou vládnoucí socialisté a opoziční konzervativní Fidesz. Ani na jednu nemá Imre dobré vzpomínky. Za předchozí vlády Fidesze (v letech 1998 až 2002) zruinovali firmu, ve které pracoval. Za současné vlády socialistů ztratil místo.
"Proto jsem nehlasoval pro nikoho. Nemám komu za co děkovat," usmál se zatrpkle. Nejsympatičtějším politikem je pro něho předseda strany Centrum Mihály Kupa (bývalý ministr financí v levicové vládě Gyuly Horna), ta ale nemá dostatečnou podporu a těžko překročí pětiprocentní práh.
"Rozhodnout se, komu dát hlas, je strašně těžké. Strany před volbami hodně slibují, a po volbách málo dělají," říká Széles. "Nemělo by se tolik slibovat."

Žije se nám líp, nebo hůř?

Kampaň před volbami byla i kvůli malému rozdílu v průzkumech velmi drsná a soustředila se na ekonomická a sociální témata, která Maďaři pociťují v každodenním životě.
"Socialisté. Doufám, že zvítězíme," odpověděla optimisticky důchodkyně Erzsébet na otázku, kdo vyhraje volby. Protestuje proti tvrzení opozice, že se Maďarům nyní žije hůř než před čtyřmi lety. "To není pravda, teď žiju lépe," řekla s tím, že se jí nelíbil hrubý styl kampaně hlavní opoziční síly.
Stoupenci opozice s ní nesouhlasí. "Bylo by dobře, kdyby zvítězil Fidesz. Od změny politického systému hlasuji stále pro Fidesz. Žijeme stále hůře a těžko, nejenom poslední čtyři roky," tvrdí Petra Havasová. Obě strany mají podle ní své chyby, dělaly dobré i zlé věci, ale když si musí vybrat, dává přednost opozici. "Situace s prací je velice nejistá. Zatím ji mám, i všichni v mé rodině, ale cítíme stále nejistotu. Je to velice zlé," říká Petra Havasová, pro niž má pravicový Fidesz sliby o budování sociálního státu a rychlé změně systému sociálních dávek.

Směs volebních systémů

Ani jedné ze dvou stran se od změny politického systému v roce 1989 nepodařilo svůj mandát obhájit. Po včerejším prvním kole bude jasné pouze to, kdo bude mít blíže k vítězství. Hlasovalo se totiž v poměrném systému pro kandidátky stran. Ve většině ze 176 jednomandátových obvodů se rozhodne až v kole druhém 23. dubna. Do nich se hlasuje podle většinového systému a postupují tři nejúspěšnější kandidáti z kola prvního. Celkem se volí 386 poslanců.
Předvolební průzkumy mírně favorizovaly vládní socialisty, důležitá pro vytvoření vlády však bude role malých stran. Někteří stoupenci socialistů i Fidezse přiznali, že hlas dali i menším stranám - koaličnímu Svazu svobodných demokratů (SZDSZ) i opozičnímu Maďarskému demokratickému fóru (MDF). Vstupem malých stran totiž rostou šance na získání většiny jedné ze dvou koalic.