Základní údaje

Rozloha: 83 600 km2, čtyři pětiny území tvoří poušť
Počet obyvatel: 4,04 miliónu (2004)
Jazyk: arabština, běžně se používá angličtina
Administrativně správní dělení: federace sedmi emirátů - Abú Dhabi (český přepis Abú Zabí), které zaujímá téměř 87 % rozlohy země, Dubai (Dubaj), Sharjah (Šardžá), Ajman (Adžmán), Umm al-Qaiwain (Umm al-Kuvajn), Ras al Khaimah (Rás al-Chajma) a Fujairah (Fudžajra). Města: Hlavním městem celého státu je Abú Dhabi, druhým největším pak Dubaj. Metropole nesou název jednotlivých emirátů.
Etnické složení: Arabové 40 %
Náboženství: islám, většina obyvatelstva se hlásí k sunnitskému směru, zhruba pětina k šíitskému, vyznávání ostatních náboženství je tolerováno
Měna: dirham (Dh nebo AED) = 100 filsů, směnný kurs je 1 USD = 3,671 Dh
Internetová doména: .ae

Víza
Občané ČR potřebují pro vstup vízum. To je možné získat dvěma způsoby: přes cestovní kancelář nebo na velvyslanectví SAE. První možnost je dražší, ale jednodušší a spolehlivější. Některé CK vyřídí vízum i samostatně. Navíc stačí přes internet vyplnit žádost (důležité jsou přesné údaje o příletu či místě vstupu), přiložit čitelnou fotokopii datové stránky pasu žadatele, zaplatit poplatek a CK zařídí vše za vás.
Vízum se vystavuje do týdne, v urgentních případech do druhého dne. Turista dostane ještě v tuzemsku jeho kopii, kterou předloží po příletu imigračnímu úředníkovi a ten udělí do pasu povolení ke vstupu a pobytu. Je třeba dodržet vstup do země na hraničním přechodu (tedy i letišti), který je uveden ve vízu.
Úřady mají ve čtvrtek odpoledne a v pátek zavřeno. V mimořádných případech je možné situaci řešit přes několik hotelů, které mají pravomoc udělit vízum a pracují nepřetržitě.
Nově se však požaduje zaslání barevně naskenované poslední stránky pasu spolu se žádostí o vízum a je nutno zaplatit poplatek i za dítě, zapsané v pasu rodiče.
Zavedeným obchodním partnerům místních firem je udělováno obchodní vízum s více vstupy (Multiple Entry Visa), a to až po příjezdu do země na běžné návštěvní vízum. Poplatek činí 1000 AED, vízum platí šest měsíců a každá jednotlivá návštěva nesmí překročit 30 dnů.
Orientační ceny turistických víz zařizovaných přes cestovní kancelář: 3900 Kč/4500 Kč a více (při ubytování na kratší dobu nebo pouze vízum/cena při urgentním vyřízení). Turistické vízum se uděluje na pobyt do 30 nebo 60 dnů a lze ho prodloužit maximálně na 90 dnů za 200 resp. 500 EAD
Oficiální poplatek za turistické vízum je 110 Dh, ale pokud se rozhodnete získat ho sami, bez asistence CK, musíte zažádat na Velvyslanectví SAE v Rakousku (A-1190 Vienna, Peter Jordan Strasse 66. Tel.: 00431 368 14 55-59, fax: 00431 368 44 85. Úřední hodiny: 9 - 14 h).
Žádost musí obsahovat: cestovní pas platný minimálně dva měsíce po předpokládaném vstupu do země, dvě fotografie, vyplněné formuláře žádosti o vízum, potvrzení zaměstnavatele o zaměstnání a příjmu (ve trojím anglickém vyhotovení), a především dopis či fax od tzv. sponzora. Sponzorem může být organizace nebo občan se sídlem v SAE, které se za návštěvníka finančně zaručí během jeho pobytu. Nejčastěji to bývá hotel či místní cestovní kancelář. Pokud je sponzorem soukromá osoba (buď občan SAE, nebo držitel rezidenčního povolení k trvalému pobytu), musí prokázat minimální měsíční příjem 4000 Dh (1087 USD).

Letecké spojení
Spojení s Dubají má většina hlavních evropských aerolinek. Několikrát týdně sem létá také přímá linka ČSA z Prahy do Dubaje, s možným autobusovým transferem do Abú Dhabi či Al Ainu. Let Praha - Dubaj trvá přibližně šest hodin. Při vstupu do země se vyplňuje bílá vstupní karta, která se odevzdává pasové kontrole na letišti. Při výstupu ze země se vyplňuje červená výstupní karta.
Většina hotelů zajišťuje pro turisty (i individuální) bezplatný transfer přímo z letiště. Letištní autobusy (airport bus) jezdí 24 hodin denně každou půlhodinu.

Dovoz
Celní odbavení bývá většinou rychlé, zvláště na letišti v Dubaji. Přesto se může stát, že budou vaše zavazadla prohledána. Striktně je zakázán dovoz pornografických či erotických materiálů (časopisy, CD atd.), politicky či nábožensky citlivých materiálů, protiislámské literatury či izraelské měny.

Místní doprava
Pro poznávání SAE je nejlepší variantou zapůjčení auta. Zvláště v Dubaji a Abú Dhabi sídlí hlavní nadnárodní půjčovny. Pobočky mají na letištích i ve velkých hotelech. Oproti mnoha místním půjčovnám jsou jejich ceny vyšší, služby ale zároveň komfortnější.
K půjčení auta potřebujete mezinárodní řidičský průkaz (často stačí i novější typy českého ŘP, informujte se před cestou u vaší CK nebo přímo u půjčovny), pas (jeho kopii vám udělají v hotelu) a také mezinárodní kreditní kartu. Její otisk si vezme autopůjčovna. Kreditní karta je nutná pro případné pokuty. Pokud nemáte kartu, musíte složit finanční zálohu.
Jízda místních řidičů může být často chaotická a nepředvídatelná. Zvláště ve městech je nutné mít oči na stopkách.

Autobusy a minibusy
Mezi jednotlivými emiráty nefunguje pravidelná autobusová doprava. Meziměstské autobusové spoje jezdí pouze v rámci emirátu Abú Dhabi a Dubaje. Dopravu do menších emirátů zajišťují minibusy (pro 14 lidí), které rovněž kopírují trasy autobusů. V systému minibusů je poměrně složité se orientovat. Nejvyužívanějším způsobem veřejné dopravy, a to jak ve městech, tak mezi nimi, jsou taxíky.

Taxi
Jízda taxíkem je spolehlivá a ne příliš drahá záležitost. Jsou v zásadě dva druhy taxíků: klasické, co jezdí ve městech, a pak taxíky na dlouhé vzdálenosti pro více osob.
Ve velkých městech (hlavně Dubaj, Abú Dhabi) jezdí množství taxíků. Takže není problém nějaký zastavit. Taxík lze stopnout na ulici mávnutím, anebo si jej objednat telefonicky. Vozy taxi též stojí před mnoha hotely.
Naprostá většina taxikářů jsou přistěhovalci, ne vždy znají všechny ulice, určitě ale hlavní body (tržiště, nákupní centra, pláže, hotely atd), podle nichž se dá orientovat.
V Abú Dhabi se za jízdu v centru města platí průměrně 5 Dh. Mnoho taxíků v Dubaji ale taxametr nemá a cena se dá dojednat předem. Pokud se váš hotel nachází mimo centrum nebo chcete jet někam za město, poptejte se v recepci na ceny. Taxíky před luxusními hotely často jezdí za fixní a hodně vysoké ceny.
Taxi - telefony
Dubaj:
Dubai Transport 04 208 08 08, 264 11 11
Cars Taxi 04 269 33 44, 209 33 44
Golden Taxi 04 336 54 44
Gulf Radio Taxi 04 223 66 66, 222 55 11
National Taxi 04 336 66 11
Emirates Taxi 04 339 44 55
Ajman: Delta Taxi 06 559 85 98

Hromadné taxíky
Zvláštní kapitolou nejen SAE, ale celého Blízkého východu, jsou hromadné taxíky. Tady plní roli dálkových spojů pro obvykle 5 - 7 lidí (long-distance taxis). Stojí zejména poblíž autobusových nádraží, jako třeba v Abú Dhabi, kde je najdete vedle stanoviště minibusů. Taxík odjíždí tehdy, až se naplní. Cesta z hlavního města do Al Ainu, Dubaje či Sharjah stojí přibližně 30 Dh, za zavazadlo se platí zvlášť pár drobných.

Peníze
Povinná směna valut ani jiné podobné opatření není v SAE zavedeno. V případě individuální turistiky jsou nahrazeny finanční zárukou sponzora. Vhodné je mít u sebe dolary či eura. Nejlepší kursy na výměnu peněz nabízejí soukromé směnárny, které se nacházejí zejména v centrech velkých měst.

Placení
Je třeba mít u sebe část peněz v hotovosti, a to včetně drobných mincí. Ne všude budou ochotni či schopni kvůli minimální částce rozměnit velkou bankovku.
Většinou hlavních mezinárodních platebních karet (VISA, MasterCard, American Express či Diners) lze platit v hotelech, autopůjčovnách, nákupních centrech, větších kamenných obchodech a v lepších restauracích. Někteří menší prodejci si mohou při platbě kartou účtovat za transakci, byť nelegálně, poplatek 2 - 5 procent.
V Dubaji, Abú Dhabi a dalších velkých městech je dostatečně široká síť bankomatů s 24h provozem. Většinou přímo v bankách, ale i na ulici či ve velkých nákupních centrech. Je třeba si jen ověřit, že bankomat je napojen na mezinárodní systémy (Global Access, Cirrus, Plus). Místní hovory z pevné linky na pevnou jsou zdarma, přímé volání je možné do 150 zemí světa včetně ČR. Mezinárodní volací kód SAE je 00971.

Ubytování
Zdejší hotely se převážně řadí do kategorie čtyř- a pětihvězdičkových, méně už má hvězdičky jen tři a ještě menší skupinu představují levnější hotely. Vydané peníze ovšem bohatě vynahradí vysoký standard poskytovaných služeb: od plážových zařízení a sportovišť, přes restaurace až po zařízení pro byznys klientelu.
Mnoho špičkových hotelů vedou západní manažeři, kteří již nasbírali cenné zkušenosti v jiných turistických destinacích světa. V SAE se zabydlela většina známých nadnárodních hotelových řetězců. Nad všemi ční vlajková loď mezi zdejšími hotely - superluxusní Burj al-Arab v Dubaji.

Spropitné
V SAE se rozhodně nestane, že by na vás byl někdo nepříjemný, pokud nedostane drobné navíc. Spropitné se nevyžaduje, ale jako všude i tady je rozšířené a sluší se ho dát, jste-li s obsluhou spokojeni. Výjimkou jsou lepší restaurace, které si přímo účtují poplatek za obsluhu (service charge) - v Abú Dhabi je to 16 %, v Sharjah 15 %, v Dubaji 10 % z celkové částky, kterou v podniku utratíte. V restauracích, kde se tato přirážka na účtu neobjeví, se dává spropitné klasických 10 procent. Občas se dává na závěr pobytu "všimné" i recepčnímu v hotelu.

Zdravotnictví
Ani do SAE by se člověk neměl vydat bez mezinárodního zdravotního pojištění. Zdravotnictví je na dobré úrovni. Převažují soukromé kliniky a specializovaná privátní zdravotnická zařízení. Poplatek za běžné vyšetření v soukromých zdravotnických zařízeních je od 100 AED a cena lékařského ošetření závisí na provedených úkonech a předepsaných lécích.

Pracovní doba
Ve vládních úřadech se pracuje od soboty do středy 7.30 - 14.30, ve čtvrtek a pátek mají zavřeno. Banky mají otevřeno každý den od 8 zhruba do 13 hod., ve čtvrtek do 12 hod., v pátek je zavřeno. Soukromé podniky často dodržují polední siestu a fungují od 8 do 13 hod. a pak od 15 či 16 hod. do 18 nebo 19 hod. V posledních letech přibývá těch, které pracují bez přestávky od 9 do 18 hod. Obchody otevírají většinou dopoledne, po poledni zavírají a od 16.30 či 17 hod. pak zůstávají otevřené až do nočních hodin. Obchodní domy: 9 - 13 a 16 - 23 hod., velké shopping mally mají zpravidla otevřeno od 10 do 22 hod.

Nakupování
Je jedním z velkých lákadel, kterými se SAE snaží přitáhnout zahraniční návštěvníky. Koupit se tu dá prakticky cokoliv a díky minimálním clům a daním poměrně levně. Velká města mají mnoho obrovských moderních shopping center, větší kouzlo nabízejí stará arabská tržiště (súky).
Stejně jako ve všech arabských zemích i zde zažijete tradiční smlouvání. Smlouvá se na tržištích, ale i v některých kamenných obchodech či v taxících bez taxametrů. Smlouvání může být velká zábava, chce to jen trpělivost a výdrž. Vždy jednejte přátelsky, nikdy se nehádejte.

Podnebí
Nejlepším termínem pro návštěvu je období mezi listopadem až dubnem, kdy je zde relativně chladněji a při pobřeží Perského zálivu není tak vlhký vzduch jako v létě. Denní teploty od konce listopadu do února se pohybují mezi 24 - 26 stupni Celsia, večery mohou být v zimním období chladnější. Na letní sezónu se hotely snaží nalákat hosty výraznými slevami na ubytování i na celé zájezdy, ale lidé, kteří nejsou zvyklí na extrémní vedra, by na cestu do emirátů měli zapomenout. Zvláště v červenci a srpnu se denní teploty udržují těsně pod 50 stupni Celsia.
Při plánování cesty je třeba vedle počasí brát v potaz posvátný postní měsíc ramadán. Na jedné straně přináší řadu omezení: kvůli respektu k věřícím muslimům nesmí ani turisté od východu do západu slunce na veřejnosti jíst, pít ani kouřit. Výjimkou jsou malé děti a těhotné ženy, které se mohou najíst a napít třeba v autě. Ramadán je pohyblivý měsíc.

Výše uvedené informace o SAE jsou z knižního průvodce: Spojené arabské emiráty od vydavatelství Freytag & Berndt


Užitečné adresy a kontakty

Zastoupení České republiky v SAE
Embassy of the Czech Republic
Corniche Plaza Bldg., Abú Dhabi
P.O.Box 27009
Tel.: 00971 (2) 678 28 00
Fax.: 00971 (2) 679 57 16
e-mail: abudhabi@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/abudhabi

http://dubaitourism.ae - základní adresa, která nabízí spojení na řadu dalších relevantních adres. Najdete zde odkazy na státní instituce a také na obchodní komoru, volné ekonomické zóny nebo přístav. K dispozici jsou i odkazy na letiště, banky a řadu dalších institucí či organizací. Jejím prostřednictvím můžete získat přehled i o hotelech a rezervacích.
http://www.dubai.ae - velmi důležitá adresa, díky níž se můžete dostat na řadu oficiálních odkazů. Především jsou to adresy ministerstev či statistické údaje. Je zde také kontakt na místní správu v Dubaji. Najdete tady i servisní byznysové informace, například data konání veletrhů.

www.adnh.com, www.abu-dhabi-holidays4less.co.uk/hotels, www.waiviata.com.au, www.dwtc.com, www.dubaitourism.co.ae, www.dubaicityguide.com, www.dubai-hotels.org, www.hotuae.com, www.ahotelroom4u.com, www.bestlodging.com, www.hotels-shopper.com, www.godubai.com
- na těchto adresách lze najít přehledy ubytování a hotelů

Důležitá telefonní čísla
Ambulance: 998 a 999
Policie: 999
Hasiči: 997
Pobřežní hlídka (Dubaj): (04) 345 05 20
Pobřežní hlídka (Východní pobřeží): (09) 238 03 80
Letecká záchranka Dubaj
Tel.: 999 nebo (04) 282 11 11

Média
www.khaleejtimes.com - v anglickém jazyce zde najdete informace o SAE, a to jak o byznysu, tak i zajímavosti ze života země
www.gulfnews.com - jsou zde jak články o vývoji v regionu a ve světě, tak i informace o běžném životě v zemi
www.dpm.ae - na byznys orientovaná tisková agentura, kde najdete relevantní informace o jednotlivých odvětvích hospodářství
www.7days.ae - poskytuje v angličtině informace o byznysu, sportu a aktuální zprávy o životě v metropoli
www.uaelinks.com/dir/uae-newspapers - internetová adresa s přehledem tištěných médií v SAE
www.uaeinteract.com - velmi užitečná adresa, která poskytuje rozsáhlé možnosti získání informací. Je přehledně dělená a vyhledávání informací je jednoduché. Jsou zde i odkazy na úřady.