Jste zvědaví, jak špičkový americký headhunter vidí cestu k úspěchu a spokojenosti v kariéře? Pepper de Callier, americký lovec talentů, se s vámi na tomto místě každý týden exkluzívně podělí o zkušenosti ze své pětadvacetileté praxe. Vlastně daleko delší...
Už jako sedmiletý kluk hltal nahrávky učebních lekcí pro prodejce. Jeho matka, obchodní manažerka, je používala při trénincích svých lidí. Připadalo mu úžasné, že může nahlížet do zákulisí metod, jimiž lze ovlivnit něčí rozhodování, zlákat zákazníka, aby si výrobek koupil.
Touha ukazovat lidem cestu k dosažení cíle se vine Pepperovou kariérou jako červená nit. Ovšem ne tak přímo, jak by se mohlo zdát. Ještě než Pepper začal pracovat v headhuntingu, vlastnil obchod s oděvy a založil v Tusconu v Arizoně konzultantskou firmu pro poradenství v oblasti zaměstnaneckých výhod. Později se stal prezidentem a vydavatelem měsíčníku Monterey Life Magazine. Tento časopis zabývající se děním ve střední Kalifornii získal řadu ocenění. "Přišel jsem tam, když náklad klesal a já ho měl zvednout. Největší radost jsem měl z toho, když se ti smutní lidé, kteří tam tehdy pracovali, měnili s mou pomocí v bojovníky, kteří chtěli časopis zachránit a pozvednout," říká.
S pokorou přiznává, že ač je rádcem přispívajícím k eliminaci chyb, sám se jich dopustil hned několika. Za kterou by se nejvíce pokáral? "Na začátku své kariéry jsem chtěl všechno moc rychle - studovat, na všechno přijít, všechno poznat, všemu rozumět. Myslel jsem si o sobě, že jsem důležitý. Pak jsem pochopil, že to lidé nemají rádi a že mi kvůli tomu utekly skvělé příležitosti. Mé ego mi vlastně překáželo, brzdilo mne. Čím víc chcete znamenat v byznyse i v životě, tím více byste se měli snažit lidem porozumět." Během čtvrtstoletí kariéry "lovce talentů" našel přes sto padesát manažerů do vysokých pozic pro takové společnosti jako Boeing, Hitachi, American Microsystems, Emerson či Japan Energy. Původně pracoval v USA, ale jeho mezinárodní zkušenosti zahrnují i Asii, Evropu a Střední východ. V uznávané poradenské firmě Heidrick & Struggles pracoval v mezinárodní divizi. Nyní působí jako předseda headhuntingové firmy Bubenik Partners v Praze.
Na zakladatele této společnosti Jana Bubeníka jej upozornil jeden profesor z Kalifornské univerzity. "Jan a jeho žena Pavlína byli jedni z prvních lidí, které jsem v Praze navštívil," vzpomíná Pepper. "Spřátelili jsme se, a za půl roku začali mluvit i o věcech, které se týkaly práce. A Jan řekl něco, co připoutalo mou pozornost k mladým vzdělaným lidem tady v Praze - že kvůli změně režimu je zde generace profesionálů vyrůstajících bez učitelů."
Pepper de Callier působí v Praze také jako hlavní konzultant Nadace Fórum 2000 založené Václavem Havlem. Přednáší na téma rozvoj kariéry a řízení lidí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist