Titan vynáší investorům milióny
Pokud jste někdy hráli golf nebo letěli Boeingem, pak jste si určitě "sáhli" na titan, kov z kterého jsou obě tyto věci vyrobeny. Titan ale nepřitahuje pouze výrobce letadel a příznivce hry gentlemanů, ale i obchodníky a spekulanty. Vyplatí se totiž jako velice výhodná investice.
Podle britské firmy Metal Bulletin, která se zabývá vydáváním vědeckých a ekonomických časopisů, se cena jedné tuny polotovaru z kterého se pak vyrábí čistý titan, pohybuje mezi 24 a 29 tisíci dolarů, tj. asi 600 tisíc korun.
"Za poslední tři roky se jeho cena znásobila šestkrát," sdělil agentuře Bloomberg Michael Newman z japonské pobočky banky HSBC.
Fond vydělal dvojnásobek
A podle expertů by se tomuto nepříliš známému kovu mělo dařit i do budoucna.
"Poptávka po titanu zůstane vysoká," řekl Bloombergu Wolfgang Mayr, který vede investiční fond VCH Expert Natural Resources. "Party ještě nekončí," dodal.
Mayrův fond se zaměřuje právě hlavně na investice do společností, vyrábějících titan.
Za posledních dvanáct měsíců přitom zhodnotil své investice téměř dvojnásobně, a stal se tak vůbec nejvýnosnějším evropským fondem.
Pro srovnání, nejúspěšnější český podílový fond ISČS Sporotrend vynesl za stejné období asi polovinu.
"Spíše než přímo do titanu investujeme do akcií společností, které s tímto kovem mají co do činění," vysvětluje Mayr. Mezi nejlukrativnější investice jeho fondu patří třeba americká společnost Titanium Metals, která za loňský rok zhodnotila své akcie na sedminásobek. I díky masívnímu růstu cen titanu zvýšil Mayer podíl "kovových" společností ve svém fondu na padesát procent. Kromě Titanium Metals a dalšího producenta titanu japonské Titanium of Kanagawa vlastní třeba i akcie čínské Zijin Mining Group, která provozuje největší čínský zlatý důl.
Letadla a golf
Z údajů HSBC vyplývá, že padesát procent veškeré produkce titanu je použito na výrobu letadel, dalších patnáct pak poslouží jako materiál na golfové hole, squashové rakety a další sportovní vybavení.
"Výrobce letadel tento kov velmi láká," potvrdil Newman. "S tím, jak rostou ceny ropy, zvedá se i poptávka po efektivnějších strojích s nižší spotřebou. K jejich výrobě se využívá právě lehký titan. Třeba nový Boeing 787 je tvořen z 22 procent z titanu, u staršího typu 777 to bylo přitom pouhých sedm procent," vysvětlil Bloombergu.
Boeing na nové "sedm set osmdesát sedmičky" už letos obdržel 54 objednávek.
Drahý titan může podle expertů způsobit i růst cen sportovního vybavení. Potvrdila to mluvčí společnosti Nike Anneli Lortová.
"Pokud to takto půjde dál, bude to mít na cenu některých našich výrobků nezanedbatelný dopad," prohlásila.
Titanovou hůl od Nike používá třeba jeden z nejslavnějších golfistů a nejlépe placený sportovec světa Tiger Woods (loni si vydělal 87 miliónů dolarů). "Titan je lehký a pevný, takže míček odpálený takovou holí letí dál," vysvětlil další profesionální hráč golfu Ian Woodward. "Bez tohoto kovu už se dnes neobejdeme," dodal.
To všechno titanu slibuje skvělé vyhlídky do budoucna. Newman se však k dalšímu masívnímu růstu cen titanu staví trochu skepticky.
"Zatím to sice vypadá, že poptávka bude nadále stoupat, brzy se však dostaneme do bodu, kdy třeba letecké společnosti, které jsou největšími odběrateli titanu, nebudou mít kvůli vysokým cenám ropy na takto drahý kov dostatek prostředků a vrátí se k levnějším materiálům," varuje Newman.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist