Zisk je pro šéfy víc než etika


Firmy mají řadu prostředků, jak sledovat své zaměstnance, zda je neokrádají. I přes nejrůznější technické a další kontrolní mechanismy k okrádání dochází stále. Na druhou stranu si ale zase pracovníci myslí, že vedení společností si pro sebe stanovuje jiné podmínky než pro "obyčejné" pracovníky.
Takový názor zaměstnanců vyplývá ze studie o neetickém chování ve firmách. Průzkum této problematiky provedla v prvním čtvrtletí společnost Ernst & Young, a to současně v osmi evropských zemích včetně Česka.

Dvojí metr

Z průzkumu vyplývá, že podle názoru zaměstnanců jsou zisk nebo růst společnosti důležitější než etické chování. Management si podle nich pro sebe určuje jiná etická měřítka než pro zbytek společnosti. Zaměstnanci jsou přesvědčeni, že dochází k neetickému chování častěji, než je hlášeno.
Pocit, že ve skutečnosti dochází k více případům, než je ohlášeno, posiluje v lidech dojem, že jim neetické chování projde. Prevence pak selhává a nedaří se odhalovat všechny případy.
"Můžeme to přirovnat k loterii: i malá naděje na výhru snadno převáží riziko velké ztráty," komentuje výsledek Markus Lohmeier, vedoucí sekce investigativních služeb a řešení sporů Ernst & Young.
Větší problémy jsou přitom v nových zemích Evropské unie. Například každý čtvrtý dotázaný je přesvědčen, že v České republice si management určuje jiná pravidla pro sebe a jiná pro zbytek společnosti.
Středoevropský průměr je ale ještě vyšší (38 procent), naproti tomu v západní Evropě hodnotí "tón" udávaný managementem negativně jen dvaadvacet ze sta dotázaných respondentů.

Něco vadí, něco ne

Většina zaměstnanců přitom následuje příklad svých šéfů, aby si "pojistili" kariérní postup. Pokud vnímají chování představených jako neetické, sami často nedodržují nařízené zásady a začínají rozlišovat "etično" podle různých metrů.
Studie například ukázala, že téměř všichni čeští pracovníci považují za neetickou manipulaci s finančními výkazy, ale čtvrtina by klidně pozvala obchodního partnera do problematického prostředí, třeba do striptýzového klubu.
Svérázný vztah mají Češi i k majetku firmy. Jen dva ze sta považují za neetické přinést domů nebo příbuzným kancelářské potřeby. To je nejhorší výsledek v Evropě.