Bankéři v City se bojí o místa
Život by mohl být tak pěkný. Dokonce i slunce se uvolilo a seslalo na povelikonoční londýnskou City pár teplých paprsků. Svět ve finanční čtvrti u Temže se jeví být v pořádku. Banky navíc před několika týdny vyplatily milióny na odměnách za výborný minulý rok, a hladové časy po krachu burz jsou tak tytam. Obchodům se daří, banky jsou plné sebevědomí a optimismu.
Index strachu
To se ale zdaleka nedá říci o všech jejich zaměstnancích. V mnohých odděleních totiž i navzdory rekordním ziskům panuje obava z toho, že se stále více dobře placených míst bude přesouvat do Asie.
Již dlouho se totiž outsourcing například v Indii netýká jen callcenter či IT podpory, ale také vysoce kvalifikovaných míst.
Jak velký strach je, dokazuje i fakt, že internetová služba "here is the city" už propočítává tak zvaný "index-obav". Ten zaznamenává, v jakých bankách je strach před přesunem míst do Asie největší.
V dubnu byla na špičce společnost Goldman Sachs, kde se ztráty zaměstnání bálo 81 procent dotazovaných lidí. Hodnotu kolem 80 procent vykazovala ale i Deutsche Bank.
Cesta do Indie
Není divu, vždyť koncem března se rozběhly spekulace o tom, že chce Deutsche Bank do konce roku 2007 přesunout do Indie některá oddělení - například analýzu cenných papírů. V této oblasti by počet spolupracovníků měl stoupnout z 350 na 500, což by znamenalo, že více než polovina analytiků německé banky by pracovala v Indii.
Dosud to byly především velké banky jako Citigroup či HSBC, kdo využíval nižší náklady a dobré vzdělání zaměstnanců v Asii. Investiční banky se naopak držely zpět.
Změna přišla až v prosinci 2005, kdy dosud největší přesun pracovních míst oznámila společnost JP Morgan. Zatímco nyní má tento ústav v Indii 200 pracovních sil, do roku 2007 by jich mělo být devět tisíc. Třetina z nich by přitom měla pracovat v oddělení devizových a derivátových obchodů.
JP Morgan není ojedinělý případ, ale dokazuje jistý trend. Podle odhadů poradenské společnosti AT Kearney by se tak počet zaměstnanců velkých anglosaských bank z dnešních pěti procent mohl během několika let zvýšit na pětinu.
"Na to si asi budeme muset zvyknout," míní jeden z londýnských analytiků Deutsche Bank, který nechce být jmenován. Strach mnoha svých kolegů nicméně považuje za přehnaný. "Kdo má úzký kontakt s důležitými zákazníky, ten si starosti dělat nemusí. Z Bombaje či Bangalore takové obchodní spojení udržovat nelze," dodává.
Zatím skutečně většina bank Indii využívá především pro sbírání a přípravu dat pro komplexní modely analýzy cenných papírů, neboli takzvaný number crunching. K tomu se Asie hodí i díky tomu, že leží ve výhodné časové zóně mezi Čínou, Evropou a USA.
Výhodné jsou zde samozřejmě i mzdy, které jsou zhruba o 70 procent nižší než v Londýně či New Yorku. Celkově tak firmy mohou své výdaje snížit přibližně o 40 procent.
"Nejde jen o přesun, ale o to, získat dobře vzdělanou mladou pracovní sílu za výhodné podmínky," míní jeden z londýnských bankéřů. Spojení s Indií přitom podle něj není jednosměrné, slibné talenty z Asie se mají možnost prosadit i v centrálách společností v Londýně či New Yorku.
Prevence proti skandálům
Přesun pracovních míst, či spíše určitých oddělení, má ale ještě jeden další důvod, a tím jsou někdejší skandály kolem propojení analytiků a poradců bank.
Koncerny v době technologického rozmachu na akciových trzích totiž zneužívaly svá zdánlivě nezávislá analytická oddělení k tomu, aby mohly získat lukrativní zakázky na poradenství.
Právníci, jako je například známý newyorský advokát Eliot Spitzer, si proto posléze vydobyli to, že k takovému střetu zájmu již nesmí nedocházet.
Pro banky to nyní znamená, že propojení těchto dvou oddělení již nefunguje, a proto se mnoho z nich snaží nejen své analytické sekce učinit nezávislými, ale také více rentabilními. A právě cesta do Indie jim to umožňuje.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist