Cenu zinku zdvihá Čína


Zinku je nedostatek, jeho produkce zdaleka nestačí pokrýt poptávku. Tak tomu je již po dlouhé čtyři roky. To se logicky odráží v propadu zásob. Ve světě kovů se jako klíčový ukazatel sleduje vývoj zásob registrovaných burzou London Metal Exchange. Ty jen za první čtyři měsíce tohoto roku klesly o 34 procent. Na trhu se předpokládá, že průměrná cena v tomto roce převýší loňskou úroveň o plných 66 procent.

Deficit nabídky se zvyšuje

Jestliže se podíváme na trh z pohledu absolutních čísel, pak dojde podle jihoafrické Standard Bank u zinku ke zvýšení průměrné roční ceny z 1382 USD za tunu na 2290 dolarů. Tento odhad je však stále nižší oproti tomu, co předpovídají další společnosti.
National Australia Bank předpovídá růst průměrné ceny zinku v letošním roce na úroveň 2335 dolarů za tunu, investiční banka Morgan Stanley pak jde dokonce ještě dále. Podle ní by se totiž zinek mohl přehoupnout i přes hodnotu 2500 dolarů za tunu. Jenom za dosavadní čtyři měsíce letošního roku se cena zinku zvýšila o 65 procent, což představuje nejvyšší vzestup za posledních sedmnáct let a zinek se tak stal v daném období nejsilnější ze všech komodit.
Trh je tažen vzhůru dvěma hlavními faktory. Prvním z nich je silná poptávka, podporována celosvětovým ekonomickým růstem. Na druhou stranu růst nabídky je nedostatečný a navíc se na této straně objevují problémy.
Nejvýznamnější vliv na poslední vývoj všech průmyslových kovů, tedy nejen zinku, ale také mědi, niklu, hliníku či cínu, má především Čína. Její extrémní růst ekonomiky vyvolává silný hlad po kovech a dalších komoditách. Pozadu však nezůstávají ani další spotřebitelé. Zlepšující se podmínky v Evropě či Japonsku také podporují cenu zinku na její cestě vzhůru. Jen v letošním lednu dosáhla globální spotřeba zinku 923 tisíc tun, čímž převýšila produkci o 42 tisíc tun.
Deficit nabídky se tak prohlubuje. Ve stejném měsíci o rok dříve totiž tento deficit činil pouze 12 tisíc tun. Podle posledních statistik by pak světová spotřeba zinku v roce 2006 měla dosáhnout 11,12 miliónu tun, meziročně více o 5,7 procenta, naproti tomu u produkce se očekává růst jen o 3,5 procenta na 10,68 miliónu tun.

Zásoby stále klesají

Podívejme se blíže na světového "bumbrlíčka" - Čínu. Ta v minulém roce spotřebovala celkem 620 816 tun zinku, což představuje asi šest procent světové poptávky. Zvýšený zájem byl tažen především navýšením produkce oceli o jednu čtvrtinu.
Globální problémy na trhu se zinkem možná nejlépe dokumentuje případ z letošního února. Korea Zinc, největší světový zpracovatel zinku, byl nucen přerušit činnost ve své Big River Zinc Corp., což je druhý největší zpracovatel zinku ve Spojených státech.
Důvodem zastavení byl nedostatek potřebných vstupních surovin. Omezení činnosti však hlásí také další zpracovatelé. Cena zinku tak ani přes dosavadní růst a očekávání jeho pokračování není pro zpracovatele problém a nijak se negativně nepromítá do jejich nákupního zájmu. Ba právě naopak. Problémem je nedostatek zinku a ten se navíc může ještě dále prohlubovat.
Společnost Xstrata Plc. sice hodlá rozšířit své doly v oblasti řeky McArthur v severní Austrálii, zatím však naráží na byrokratickou bariéru. Hrozí tak reálná možnost, že její žádost bude zamítnuta. Podle jihoafrické Standard Bank tak neexistuje prakticky žádná možnost, aby se nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou na trhu se zinkem stala v nadcházejícím období méně chronickou.
Na konci roku 2007 bychom se dokonce mohli dostat do situace, kdy se hladina reportovaných zásob ve světě vyčerpá na prakticky nulovou úroveň.
Autor je analytikem společnosti Colosseum