Ceny barevných kovů lámou rekordy

Poptávka po kovech stále roste, měď pokořila svůj cenový rekord už čtvrtý den za sebou. Zinek horní cenovou hranici přesáhl také, nikl zase vyšplhal na hodnotu, které naposledy dosáhl před 17 lety.
Měď za poslední tři měsíce vzrostla o 190 dolarů, což je o 3,3 procenta a včera se s ní na londýnské burze kovů dopoledne obchodovalo 5910 dolarů za tunu. Po 17. hodině už stála 5921 dolarů. Zinek se poprvé dostal na hranici 2900 dolarů za tunu a nikl vzrostl na 17 525 dolarů za tunu, tedy na svou nejvyšší hodnotu od března 1989.
Nedostatek průmyslových a drahých kovů způsobuje jejich nízká produkce a rostoucí poptávka v Číně. Podílové i investiční fondy jsou tak nuceny k jejich koupi.
Od roku 2003 mají velké fondy zájem o komodity obecně, mimo jiné proto, že u nich nacházejí i vyšší zhodnocení.
Vysoký růst cen mědi přišel po letech nedodatečných investic do nových těžebních kapacit. To se začalo projevovat po zvýšení zájmu o tento kov.
Barlays Capital, investiční divize bankovní společnosti Barlays Group, očekává narůst investic do komodit až na 140 miliard dolarů ročně.
Stávka v mexickém dole La Caridad, která začala 24. března a zasáhla tak trh komodit, pokračovala i o víkendu, a to bez jakýchkoliv intervencí tamější vlády. V neděli to uvedl tiskový mluvčí Juan Rebolledo z těžařské společnosti Grupo Mexico, které důl patří. Grupo Mexico je sedmým největším producentem mědi na světě.
"Dnešní obchodování v Asii mělo pouze jeden směr. Nakupující přicházeli z Číny a měli zájem o měď, hliník a zinek. Pokud se budou dál snižovat zásoby a fondy budou pokračovat v nákupech, můžeme se v tomto týdnu dočkat ještě dalších rekordních hodnot," uvedl pro ČTK k situaci na trhu jeden z obchodník v Hongkongu.
Za posledních 12 měsíců měď vyšplhala o 78 procent, u zinku se cena více než zdvojnásobila.