Položme si otázku "Dá se zvýšit úroveň řízení a správy společností nebo je to beznadějná snaha?"
O odpověď usiluje již několik let Institut členů správních orgánů, v jehož čele stojím a který se zabývá zvyšováním odborné i etické úrovně členů správních orgánů a zaváděním řádné praxe do představenstev a dozorčích rad. Obecně lze hovořit o pojmu corporate governance.
Není to jednoduchá odpověď. Tak jako řada jiných jsem se léta potýkal s mnoha problémy, které jsem řešil buď živelně podle zdravého selského rozumu, anebo podle, dle mého názoru, dostupných informací a pravidel, a zde akcentuji to "dle mého názoru". Řada členů správních orgánů na tomto základě funguje dodnes.
Čím více jsem byl zapojen do systému nadnárodních společností, tím více jsem zjišťoval, jak důležitá jsou pregnantně definovaná pravidla a jak důležitá je jejich znalost. A proto také mé působení v institutu. Několik skandálů, které se udály právě díky porušování základních pravidel corporate governance (Enron, Parmalat a další) přispěly ke zvýšené pozornosti a staly se impulsem brát tuto problematiku více než vážně.
V České republice se v některých případech, ne-li většinou, funkce člena správního orgánu bere jako "kontrolní" nebo řídící činnost, jejímž smyslem je hlavně vydělávat peníze.
O tom to ovšem není. To je jistě důležitý, ale podle mého názoru vedlejší produkt. Tím hlavním je dobře sloužit vlastníkovi a zaměstnancům, tím tedy firmě.
V minulém týdnu jsem v rámci institutu svolal schůzku deseti šéfů nejvýznamnějších firem, včetně guvernéra České národní banky, na téma corporate governance. Přišli všichni. Charakteristické bylo, že všichni s výjimkou guvernéra byli reprezentanti firem ovládaných zahraničním vlastníky.
Hovořili jsme na různá témata, ale vždy z diskuse vyplynulo, že otázka položená na začátku této úvahy má odpověď. V první řadě je třeba nastavit pravidla. Následně je třeba člena správních orgánů vzdělávat a za třetí pokusit se pozitivně měnit pojetí hodnot a etiky.
Jediné, na čem jsme se zatím neshodli, je, kde začít. Zda u středních či menších podniků, či velkých, ale všichni byli jednotní v tom, že největší problémy bývají u státních a polostátních firem a nedávná situace v Konsolidační agentuře to jen potvrzuje.
Abychom tomu reálně pomohli, vytvořil Institut členů správních orgánů několik exkluzívních vzdělávacích projektů určených právě členům správních orgánů. Cílem tohoto snažení je mít ve správních orgánech zástupce znalé problematiky nejen firemní, ale i znalé práva, ekonomických a etických pravidel.
Odpověď tedy zní, úroveň zvýšit lze, je to nezbytné, chceme-li býti hodnověrní, ale vůbec to nebude lehké ani levné. leaders@economia.cz

Autor je předsedou dozorčí rady Škody Auto

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist