Peníze na start firmy? Třeba je půjčí "anděl"

Dá se v Česku bez peněz rozjet velký byznys? Bez pomoci bank je to takřka nemožné. Existují však výjimky, a to když rozjezdu firmy pomohou "andělé".
Před šesti lety se tři kamarádi rozhodli založit internetový obchod. Investovali do něj zhruba dvě stě tisíc korun. Po třech letech se rozhodli do své nadějné firmy přizvat zkušeného manažera. Dnes je Internet Mall největší tuzemský internetový obchodník s ročními tržbami přes miliardu korun. "Za to vděčíme i našemu "andělovi" Eduardu Míkovi. My byli mladí a firma se začínala rozrůstat tak, že už jsme ji nemohli řídit jen citem. Potřebovali jsme někoho, kdo s tím má větší zkušenosti," říká Ondřej Fryc, šéf Internet Mallu.
Zatímco ve Velké Británii nebo USA jsou investice do začínajících firem běžné a věnují se jim desetitisíce lidí, v Česku čas podnikatelských "andělů" teprve přichází. Podle odhadů expertů jich nyní může v zemi být padesát až sto.
Vybírají si projekty, kterým věří více než kdokoliv jiný, a jsou kvůli tomu ochotni podstoupit vysoké riziko.
"Andělé investují do firem, které jsou velmi mladé," vysvětluje další tuzemský "anděl" Gabriel Berdár. Ten nedávno vstoupil do společnosti ProGamers, která v Česku pořádá soutěže v počítačových hrách.
"Pan Berdár nám pomáhá finančně, metodikou, svou vizí i kontakty," říká ředitel ProGamers Daniel Mikšovský. Firma se nyní s jeho pomocí chystá proniknout i do zahraničí.
Eduard Míka i Berdár jsou typičtí "andělé". Oba získali odborné i manažerské zkušenosti ve vedení významných firem. Berdár jako šéf Českého Telecomu, Míka jako ředitel technologické firmy APP Group. V neposlední řadě mají rovněž peníze, které jsou ochotni investovat do nadějného projektu. Shodně také vsadili na oblast, které rozumí.
Oba manažeři jsou však výjimeční v tom, že se ke svým investicím veřejně hlásí. Ostatní o popularitu nestojí, bojí se závisti okolí. Do projektů obvykle investují stovky tisíc až milióny korun. V Česku většinou podporují jednu nebo několik málo firem. V cizině naopak investoři často sázejí na více koní. Ve Velké Británii nebo USA se konají i burzy nadějných firem. Ty porotě nabízejí své projekty a nejlepší se pak realizují.
Přestože tři ze čtyř investic obvykle zkrachují, úspěch toho posledního zpravidla vše vynahradí. Do pěti let bývá taková firma prodána většímu konkurentovi nebo vstoupí na burzu. "Anděl" poté ze společnosti odchází a hledá další projekt, který by přinesl podobný úspěch.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist