Česká ekonomika nadále pokračuje v dobrých výsledcích. Růst domácí průmyslové výroby v březnu zrychlil meziroční tempo na 17,9 procenta z únorových 12,2 procenta. Je to druhý nejvyšší meziroční růst od ledna 2001 a více, než byly nejoptimističtější odhady analytiků. Podle ČSÚ k tomu již tradičně přispěla hlavně výroba automobilů, která se meziročně zvýšila o téměř 40 procent.
Podle ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka je ale potěšitelné, že se daří i dalším oborům. "Například výroba elektrických a optických přístrojů vzrostla o 32,4 procenta," uvedl pro ČTK Mertlík. Ekonomové se vesměs shodují, že podobný trend bude pokračovat.

Průmysl žene růst HDP
Podle vicepremiéra pro ekonomiku Jiřího Havla by česká ekonomika díky růstu průmyslu mohla za první čtvrtletí zrychlit růst až na rekordních 8,2 procenta. To by bylo nejvíc v historii. Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana by letošní růst HDP mohl překročit loňských šest procent. "Březnové skvělé výsledky průmyslu znovu potvrzují, že průmyslové firmy jsou tahouny naší ekonomiky. Firmy nejenže zvyšují svoji produkci, ale stále více zboží také vyvážejí do zahraničí," řekl.
Také Mertlík předpokládá, že letošní růst HDP bude mimořádný. "Náš předběžný odhad se nyní pohybuje mezi šesti a sedmi procenty s tím, že nyní, po zveřejnění těchto průmyslových čísel, směřuje k sedmi procentům," uvedl Mertlík.
"Zahraničním investorům, kteří do České republiky v uplynulých letech přišli, ve velké většině vychází jejich plán, totiž vybudovat v české ekonomice konkurenceschopné, exportně zaměřené výrobní kapacity," řekl ČTK analytik PPF Radomír Jáč. Českému průmyslu pomohlo podle něho také celkové oživení hospodářství Evropské unie.

Dobré vyhlídky
Ľuboš Mokráš z České spořitelny se domnívá, že velmi dobrá výkonnost českého průmyslu bude pokračovat i v příštích měsících. "Růst zakázek o 26,5 procenta indikuje pokračování tohoto potěšujícího trendu," uvedl. Podle Jáče lze sice ve druhém pololetí čekat mírné zpomalení růstu, za celý rok by však růst výroby neměl klesnout pod deset procent.
Průmyslové firmy, mezi nimi hlavně automobilky a výrobci plastových a pryžových výrobků, nabíraly nové zaměstnance. Firmy celkem přijaly nově 27 300 lidí. Průměrná nominální mzda vzrostla na 18 766 korun.
Tržby z průmyslové činnosti ve stálých cenách vzrostly meziročně o téměř pětinu, tržby z přímého vývozu vzrostly reálně o téměř čtvrtinu.
"Publikované údaje o českém průmyslu, nejen o průmyslové výrobě v březnu, ale i dubnový index cen průmyslových výrobců ukazují, že český průmysl je výkonný, pružný a neinflační," uvedl Mertlík.
Ceny průmyslových výrobců vzrostly v dubnu meziročně o 0,5 procenta. V předchozích třech měsících byly ceny vyšší vždy o 0,3 procenta. Cenovou hladinu v průmyslu i nadále zvyšovaly hlavně ceny energií. Například ve výrobě koksu a rafinérských ropných výrobků vzrostly ceny až o 11,5 procenta. Proti březnu zdražili průmysloví výrobci produkci o 0,3 procenta.

Český průmysl jede na plný plyn