Jedničkou v zájmu o nemovitosti se v roce 2005 stalo Bulharsko, následované Španělskem a Portugalskem.
Zatímco v roce 2004 se celkem v Bulharsku prodalo u pobřeží necelých 200 tisíc domů a bytů, o rok později už to bylo kolem 240 tisíc nemovitostí.
Zájem o tuto zemi sice "vyhnal" ceny pozemků nahoru, přesto mnozí makléři stále považují Bulharsko spolu s Rumunskem za velmi výhodné oblasti. Na atraktivnosti těmto lokalitám dodávají i poměrně nízké životní náklady. Potraviny zde stojí o deset až čtyřicet procent méně než v České republice.
"Nejperspektivnější místo pro budoucí zhodnocení peněz je ovšem podle mě Albánie. Myslím, že časem dosáhne věhlasu francouzské Riviéry," říká Vít Klíma ze stejnojmenné realitní kanceláře. Jde ovšem o dlouhodobou investici. "Právě nyní bych doporučil nakoupit v této zemi velké pozemky u moře, nechat je deset až patnáct let bez využití a potom prodat. Případně na nich vystavět hotely, apartmány, restaurace a další společenská zařízení," vysvětluje. Turisty sem prý bude lákat především čisté moře a neporušená příroda, která v nejnavštěvovanějších střediscích Evropy začíná chybět.
Ve stínu zájmu zatím stojí také nemovitosti v Černé Hoře. Jejich ceny jsou poloviční až dvoutřetinové oproti Chorvatsku.
K zajímavým a už nyní velmi vyhledávaným lokalitám patří řecká Kréta. Pozemky v jižní části ostrova stojí kolem 40 eur, což je přibližně 1150 korun za metr čtvereční.
Zajímavé příležitosti pro investory nabízejí i jiné kontinenty než Evropa. "Například v dobře známé egyptské Hurghadě je možném koupit nový byt o velikosti sto metrů čtverečních od 30 000 eur. Tedy za méně než milión korun," uvádí jednu z možností Vít Klíma.
Africký světadíl je ale spíš pro odvážné investory. Třeba v Maroku či Ghaně lze pořídit stavební pozemek o velikosti tisíc metrů čtverečních za deset tisíc dolarů (250 000 tisíc korun) a dům je možné postavit už za 30 000 dolarů (tři čtvrtě miliónu).
Pro milovníky Karibiku doporučují realitní makléři zaměřit se na Kostariku. N

060523-hx04a.jpg

Pozemek či vila u moře, ale také v horských oblastech, se mohou stát dobrým zdrojem příjmů. Stačí ve vhodný čas vybrat správnou lokalitu. Patří mezi ně Bulharsko, v budoucnu to mohou být i Rumunsko či Albánie.

 

060523-hx04Btab.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist