Excesy diktátorských režimů třetího světa přestaly figurovat v čele žebříčku největších prohřešků proti lidským právům zaznamenávaným organizací Amnesty International již před lety. Ve včera zveřejněné výroční zprávě se kritika AI soustřeďuje především na výstřelky, jichž se v rámci "boje s terorismem" údajně dopouštějí Spojené státy a Velká Británie.

"Vlády kolektivně i individuálně paralyzují mezinárodní instituce a plýtvají veřejnými zdroji, když v rámci boje s terorismem sledují výhradně otázky spojené s bezpečností a přivírají oči nad masívním porušováním lidských práv," citovala agentura AP generální tajemnici AI Irene Khanovou.
Zpráva AI zmiňuje týrání vězňů v americkém táboře Guantánamo na Kubě, bombardování afgánského venkova, kde působí fundamentalistické hnutí Tálibán, pokračující ruské tažení v Čečensku a čínskou podporu "represivních režimů vyvážejících ropu a zemní plyn".

"Dvojí standardy, které uplatňují velmoci, snižují schopnost mezinárodního společenství zabývat se problémy spojenými s lidskými právy," zdůraznila Khanová na tiskové konferenci v Londýně. Přílišná pozornost, jež je věnována Iráku, vede podle AI také k tomu, že svět ignoruje tisíce mrtvých a milióny uprchlíků, které si loni vyžádal konflikt v západosúdánské provincii Dárfúr.

Za pozitivní v minulém roce Amnesty naopak považuje zatčení bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta, zadržení peruánského exprezidenta Alberta Fujimoriho a mohutnou podporu, jíž se dostalo kampani na potlačování chudoby v zemích třetího světa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist