Deutsche Bank mění svou strategii v Rusku



Německý koncern Deutsche Bank se rozhodl v Rusku zkusit štěstí na vlastní pěst a zlepšit svou pozici na trhu prostřednictvím rozšířením počtu svých poboček. Handelsblattu to řekly zdroje blízké společnosti. Frankfurtská banka se tak rozhodla vydat jinou cestou než konkurence, která sází spíše na akvizici tamních bank.
Letos by tak největší německý bankovní institut měl otevřít dvacet nových filiálek. Doposud má Deutsche Bank v Rusku zastoupení pouze prostřednictvím dceřiné společnosti v Moskvě a vlastní největší investiční banku UFG. Při nedávné návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové u premiéra Vladimíra Putina se šéfovi banky Josefu Ackermannovi navíc podařilo podepsat dohodu o spolupráci s rozvojovou bankou Russian Bank for Development.
Důvodem změny ve strategii společnosti je přitom fakt, že se jí v plánovaných akvizicích zatím nepodařilo uspět. V boji o moskevskou KMB-Bank ji předčil italský konkurent Intesa, koncern Impexbank, který je kvůli své špatné pověsti přezdíván "ruský bandita", pak koupila rakouská Raiffeisenbank. Naposledy Deutsche Bank podle informací z moskevské finanční scény usilovala o podíl na společnosti Russkij Standart, která je jedničkou na trhu se spotřebitelskými úvěry. "Za rozumnou cenu ale v Rusku není nic k mání, všechny banky, které jsou na prodej, jsou příliš drahé. Při pohledu na jejich úvěry se navíc není z čeho radovat," míní jeden z pracovníků banky, který nechce být jmenován.
Ostatní banky to očividně vidí jinak. Raiffeisen International byla ochotna za převzetí Impexbank zaplatit 550 miliónů dolarů, což jí pomohlo stát se největší zahraniční bankou v Rusku. Zavedenou firmou na trhu se stala také dceřiná společnost Hypovereinsbank a dalších evropských bank, která nese název International Moscow Bank.
Několik akvizic učinily také italská Intesa, francouzská BNP Paribas či německá Commerzbank. Vstoupit do druhé největší banky v zemi - Vněštorgbank, chce navíc Dresdner Bank, dceřiná společnost finančního koncernu Allianz. Dobrá pozice na trhu je pro všechny instituty velmi důležitá, Rusko je v současnosti jedním z nejsilněji se rozmáhajících bankovních trhů.
Zda je přitom lepší expandovat na vlastní pěst, nebo koupit některý z domácích koncernů a ušetřit si tak čas a hledání vhodných nemovitostí a zaměstnanců, je podle odborníků sporné. Ani Deutsche Bank tak není se svou strategií sama. Stejně na to šla také americká Citigroup, která zde rozvíjí především vlastní pobočky. Obě banky se přitom silně zaměřují především na oblast takzvaného private wealth managementu neboli správu majetku zámožných klientů.


Největší ruské banky

(podle aktiv, v mil. rublů)
Název Aktiva
Sběrbank 2 570 670
Vněštorgbank 596 436
Gazprombank 448 708
Alfa-Bank 254 818
Uralsib 231 725
Bank Moskvy 221 079
Rosbank 198 830

Zdroj: Handelsblatt