Úvěry šité na míru


Jste-li velká společnost se zajímavou ziskovostí, historií úspěšného splacení řady úvěrů a požadavkem na nový několikasetmilionový úvěr, řada finančních institucí vám nabídne specifickou skladbu finančních produktů "ušitých na míru". Dokonce je možné setkat se s nabídkou vytvoření zcela individuálních finančních nástrojů právě pro potřeby takové velké společnosti, a to za velmi atraktivních finančních podmínek. Jste-li ale malá nebo střední firma se zájmem o úvěr v jednotkách nebo desítkách milionů korun, žijete ve světě produktových balíčků finančních služeb. Úvěrové instituce se snaží docílit přijatelného poměru mezi náklady na zpracování, zajištění a správu úvěrů a jejich výnosem (inkasovaným úrokem) tím, že detailně specifikují přesná kritéria poskytnutí úvěru podle dlouhé řady ukazatelů. Splníte-li všechny potřebné parametry, dostáváte nabídku úvěru za slušný úrok spolu s dalšími finančními službami stejné instituce nebo finanční skupiny. Doplňkové služby opět bývají za dobrou cenu, ale mnohdy jste nuceni je využít, i když se vám nehodí. Klíčem obvyklého úvěrového procesu malých a středních firem je tedy vměstnat se do kolonek a ukazatelů vymyšlených úvěrovou institucí.

Nesmyslnost škatulek

Základní dělení uplatňované úvěrovými institucemi je na úvěr provozní nebo investiční. Obvyklé řešení, jak se vejít do "škatulky", je odhadnout, zda v blízké budoucnosti budete potřebovat více peněz na zásoby a splatnost svých pohledávek nebo na pořízení nových nemovitostí nebo strojů. V prvním případě pak svůj úvěr nazvěte provozní a o plánovaných investicích uveďte, že budou pokryty z vlastních zdrojů. V druhém případě to udělejte naopak.
V praxi je samozřejmé, že pokud k růstu firmy potřebujete nové investice, poroste i příslušná potřeba provozních peněz. Stejně tak když zrovna potřebujete více provozních peněz, určitě za dobu trvání provozního úvěru budete investovat alespoň do strojů a vybavení. Snad zatím ani neexistuje žádný malý nebo střední podnik, který by jednoznačně odděloval investiční koruny od provozních korun na svém účtu a ve svém finančním rozhodování.
Druhou hlavní škatulkou je časový horizont úvěru. Úvěrová žádost musí být postavena tak, aby finanční projekce prokázaly schopnost podniku vygenerovat vlastní zdroje na úroky a splátky od přijetí až po úplné splacení úvěru. Je nepředstavitelné, abyste do finančního plánu uvedli, že když se budete rozvíjet plánovaným způsobem, hodláte za rok nebo dva přijmout další úvěry. Ale vám i úvěrové instituci je zřejmé, že jestliže porostete, budete chtít získat další úvěry, a pravděpodobně je i získáte snadněji než v počátcích svého rozvoje. Z pohledu úvěrové instituce je přitom jednoznačné, že jestliže dokážete vydělat na úroky a splátky v období po poskytnutí úvěru, je mnohem menší riziko, že to nedokážete později. Přes takový jasný signál zvyšující se bonity vás i sebe úvěrová instituce nutí ke snižování výše úvěru harmonogramem pokračujících splátek.
Zaškatulkování mezi neúvěrovatelné na vás dopadne při škraloupu v úvěrovém registru. Pokud jste někdy v minulosti úvěr řádně nespláceli, vypadá jako docela logické, že další úvěr hned tak nedostanete. Nelogické ovšem je, pokud na vás stigma neplatiče zůstává i v případech, kdy po minulém vedení nebo minulých majitelích, kteří podnik dovedli do problémů, úspěšně podnik převezmete, ozdravíte a dostanete z minulých finančních problémů. Otazníkem také je, zda si zasloužíte nálepku neúvěrovatelného, pokud se vám prostě v minulosti nějaký projekt nepovedl, a teď úspěšně rozvíjíte úplně jiné podnikání ve zcela odlišné společnosti.
Vyhodnocení budoucí schopnosti úvěr splatit udělá úvěrová instituce především podle výsledků vašeho hospodaření za poslední tři roky. Zvláště u provozních úvěrů těžko pochodíte s tím, že jste teď konečně získali onoho dlouhodobého pravidelného odběratele, díky kterému hospodaření vaše bude mnohem lepší než v minulosti. Se smlouvami na budoucí dodávky a kalkulacemi, o kolik víc na nich teď začnete vydělávat, pochodíte jen stěží. Je ale zcela jasné, že v mnoha případech právě zajištění budoucích ziskových zakázek vypoví o vaší schopnosti splácení víc než minulé hospodářské výsledky.
Do škatulky dobrého zajištění se určitě dostanete, pokud můžete do zástavy za úvěr nabídnout obvyklý typ nemovitosti, když se podobné ve vaší lokalitě běžně prodávají za dvojnásobek výše požadovaného úvěru. Pokud ale pro požadovanou celkovou výši zajištění úvěru nabídnete úvěrové instituci několik různých nemovitostí nebo dokonce chcete požadované výše zástav docílit kombinací zástav více nemovitostí a strojů, pak se u několikamilionového úvěru stáváte příliš pracným klientem. I když tedy máte dostatečné záruky ve standardních nemovitostech různého charakteru, může vás úvěrová instituce zařadit mezi nedostatečně zajištěné pro přílišnou pracnost s kombinací zástav.

Vlastní cestou

Za problémy s dostupností financování pro malé a střední podniky ale rozhodně nejsou odpovědné jen úvěrové instituce. Finanční povědomí mnoha českých podnikatelů a menších podniků zůstává stále ještě nízké. Široce propagované úvěrové balíčky rozhodně nejsou jedinou možností financování. V první řadě by se podnik měl zaměřit na rezervy ve vlastních zdrojích. Máte své aktivity dostatečně promyšlené a naplánované tak, aby potřeba zdrojů byla v čase co nejstejnoměrnější a nedocházelo k tomu, že po období vysokých zůstatků na vašich účtech nenastane krátkodobý nedostatek prostředků? Jste si jisti ochotou významných dodavatelů prodloužit splatnost vašich závazků? Snažíte se s odběrateli vyjednat co nejkratší dobu splatnosti vlastních pohledávek a pečujete o to, aby nedocházelo k prodlevám s jejich splatností? V praxi bývá často překvapující, kolik zdrojů se podniku uvolní, pokud důsledně pečuje o tyto činnosti.
Externí zdroje je dobré hledat teprve po optimalizaci vlastních finančních toků. Snad všem podnikatelům jsou povědomá hlavní kritéria nejrozšířenějších úvěrových balíčků a možnosti nákupu nového auta na leasing. Rozhodně ale neexistuje obdobně široce rozšířené povědomí o dalších možnostech leasingu. Například leasing výpočetní techniky a technologických linek, leasing nemovitostí a zpětný leasing jsou vhodným řešením profinancování části finančních potřeb mnoha malých a středních podniků. Rovněž factoring pohledávek ještě mezi malými a středními podniky zdaleka není rozšířen tak, jaké jsou možnosti jeho uplatnění. Podniky s vysoce růstovými předpoklady svého dalšího rozvoje, s potřebou desítek až stovek milionů korun by se také měly seznámit s nabídkou venture kapitálových fondů.
Při úvěrovém financování menších podniků často bývá hlavní zárukou rodinný dům podnikatele. Ovšem formou hypotéky nebo zpětného leasingu nemovitosti přitom pravděpodobně získáte větší objem prostředků pro podnikání, než je tomu při standardním úvěru jištěném zástavou rodinného domu. Hypoteční peníze jsou dlouhodobě levné, zatímco zpětný leasing může být rychlým řešením s určitými daňovými výhodami. A jelikož jsme v Evropě, stále významnější roli ve financování podniků hrají podpůrná a dotační schémata. Zde je příslušné rozřazení ještě přísnější než u úvěrových balíčků a postup získání pracnější, ale cena za zdroje nejnižší. Každopádně je dobré zkusit si ověřit, zda zrovna váš projekt náhodou nespadá do některého z podpůrných a dotačních schémat.

Kdo hledá, ten (často) najde

Nejste-li velký podnik s mnohasetmilionovou úvěrovou žádostí, nečekejte, že vámi tradičně využívaná finanční instituce zareaguje návrhem optimálně poskládaného souboru nástrojů financování. Nehodíte-li se do standardizovaných typů úvěrových balíčků, zkuste využít některou z malých bank nebo družstevních záložen, které k malým a středním podnikům přistupují výrazně flexibilněji. Tyto instituce se na českém trhu snaží prosadit právě úvěrováním šitým na míru malým a středním firmám a uvědomují si nesmyslnost některých výše zmíněných škatulek v úvěrovém procesu. Rozhodnete-li se sami si poskládat různé nástroje externího financování podle potřeb vlastního podnikání, zkuste si vzpomenout na následující pravidla:
nejen při nákupu auta, ale i jakéhokoliv stroje nebo výrobní linky nebo počítačového serveru atp. si u dodavatele ověřte možnosti a výhodnost leasingu;
pokud dodáváte s delší splatností velké známé společnosti nebo obchodnímu řetězci, zjistěte si podmínky factoringových společností;
nejlevnější komerčně poskytované dlouhodobé zdroje jsou z hypoték.
Autor je obchodním ředitelem ve Fio, družstevní záložně