Nedávno se stala z pohledu podnikatelské veřejnosti zdánlivě nevýznamná událost - proběhl křest díla velkého liberálního myslitele a ekonoma Ludwiga von Misese "Human Action" aneb "Lidské jednání".
Misesova teorie má však dalekosáhlý praktický význam.
Autorovo myšlení vychází ze zdánlivě prosté úvahy, že jedinec se snaží svým jednáním dospět k materiálně lepšímu postavení, než v jakém se právě nachází. Tato pravdivá a teoreticky nesmírně důležitá myšlenka se prolíná celým jeho dílem a implikuje další pozoruhodné závěry.
Především je to hodnocení úlohy podnikatelů - v autorově pojetí nejsou hnací silou tržního procesu ani spotřebitelé, ani výrobní faktory, ale prosazující se a spekulující podnikatelé a jejich snaha po dosažení zisku. Právě proto jsou podnikatelé podnikateli, protože rychleji a s větší předvídavostí než jiní nalézají ziskové příležitosti.
Zároveň však podstupují jedno významné riziko - riziko ztráty vlastních peněz, které podle Misese zcela mění úhel pohledu, neboť ztráta či zisk dopadnou na podnikatele samého.
Dodejme, že v jádru této úvahy tkví i rozdíl mezi postavením podnikatele a manažera, který v případě neúspěchu riskuje zpravidla "jen" ztrátu své manažerské pozice.
Podnikatelé však ke svému podnikání potřebují tržní prostředí bez státních regulací a intervencí; misesovskou "svobodu od státu", sféru, v níž jejich "pomyslnými voliči" budou pouze zákazníci. Oni budou rozhodovat o jejich úspěchu či nezdaru.
Podíváme-li se z tohoto hlediska na některé nové zákony a novely, jako například stavební zákon, zákon o zadávání veřejných zakázek či zákoník práce, jedná se o normy, které podnikatelskou svobodu výrazně limitují.
Tyto varovné skutečnosti nejsou jen předvolební připomínkou pro vnímavé kandidáty, především jsou ale výzvou pro nás všechny k obraně stále se zmenšujícího prostoru pro soukromou iniciativu a volnou soutěž. leaders@economia.cz

Autor je předseda představenstva realitní skupiny Sekyra Group