Vodafone vyplatí dividendy
Akcionáři Vodafonu se mohou radovat. Telekomunikační gigant oznámil, že jim dohromady na dividendách vyplatí devět miliard liber, což je o tři miliardy více, než bylo plánováno. Šéfové firmy navíc slíbili, že budou i v dalších letech na dividendy věnovat větší část zisku, a to zhruba kolem 60 procent.
Méně držitele cenných papírů potěší, že firma oznámila celkovou ztrátu za fiskální rok, který skončil v březnu. Ta dosáhla výše 21,9 miliardy liber. To je největší ztráta ze všech firem v Evropě, jaká byla kdy oznámena.
Mannesmann se prodražil
Předloni přitom společnost vykázala zisk 6,4 miliardy liber. Za ztrátou je hlavně přehodnocení nákupu společnosti Mannesmann před šesti lety. To znamenalo pro firmu snížení aktiv o více než 23 miliard liber.
V návaznosti na ztrátu Vodafone oznámil, že bude snižovat náklady. Jako první budou propuštěny čtyři stovky zaměstnanců v britské centrále firmy v Newbury.
Celoroční tržby Vodafonu přitom vyskočily o deset procent na 29,35 miliardy liber. Bez započtení ztráty spojené s přehodnocením Mannesmanna by byla firma v zisku. Celkem si také za rok připsala 21 miliónů nových zákazníků. Podle šéfa Aruna Sarina jsou však výsledky lepší než očekávání.
Právě hlava koncernu ale čelí tlakům investorů. Ti požadují novou strategii, která by firmě do budoucna zajistila lepší výsledky.
Vodafone je také pod tlakem konkurence na hlavních trzích, kde jeho rivalové propojují novými technologiemi mobilní sítě a pevné linky. Zároveň, stejně jako další hráči na trhu, čelí snižování cen za telekomunikační služby.
Firma je pod tlakem už delší dobu. Proto se také rozhodla prodat svou japonskou odnož za 8,9 miliardy liber. Podle Sarina se firma bude zaměřovat hlavně na ziskovost v Evropě. V Německu, Španělsku, ale také Spojených státech se Vodafonu stále daří zvyšovat zisky. Představitelé společnosti zdůrazňují, že přes rekordní ztrátu je jejich společnost zdravá. "S výsledky jsme spokojeni. Jsme v dobré kondici, abych se mohli zaměřit na naší strategii," říká Sarin.
Nová strategie
Vodafone se nyní chce soustředit zejména na posílení pozice na rozvíjejících se trzích, jako je Indie. V zemích, kde je naopak telekomunikační trh už nasycený, chce snižovat výdaje. Důležité budou také inovace. Například v Německu chce Vodafone v letošním třetím čtvrtletí nabídnout novou sérii produktů, včetně vysokorychlostního připojení k internetu. Sarin připustil i možnost, že se firma stáhne po Japonsku z další trhů, které nejsou tolik přínosné.
Současně s tímto prohlášením, ale řekl, že Vodafone zůstává i nadále spokojeným akcionářem v jednom z hlavních amerických operátorů Verizon Wireless. Právě o 45procentním podílu Vodafonu v této společnosti se objevují spekulace. Nejčastěji jsou spojeny s tím, že Vodafone ho prodá Verizon Communication.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist