Hurikány zas vyženou těžaře z plošin, ropa zdraží

Investoři spekulující na cenu ropy mají ode dneška o starost víc. Musí bedlivě sledovat předpovědi počasí, neboť nad Atlantikem oficiálně začíná sezóna hurikánů. Končí až v listopadu.
"Výskyt hurikánů, které udeří na pobřeží Mexického zálivu, bude letos opět nadprůměrný," varují experti z americké Colorado State University.
Pro země dovážející ropu je to prachšpatná zpráva. Během loňského řádění hurikánů cena americké ropy stoupla o 27 procent až na rekordních 70,80 dolaru koncem srpna, kdy na jihovýchodní pobřeží USA udeřila Katrina.
Poničila těžební plošiny i přepravní potrubí, byly zaplaveny rafinérie na pobřeží a ochromen provoz v přístavech, kde se nakládá a vykládá nejenom ropa, ale také obilí, bavlna, kovy i hotové výrobky. USA v Mexickém zálivu těží asi půldruhého miliónu barelů ropy denně a Mexiko dalších 3,5 miliónu. Dohromady je to asi šest procent celosvětové produkce.
"Musíme počítat s tím, že také letos bude tento strategický region nejspíš nucen přerušit těžbu. Přitom ta se ještě po loňských hurikánech zcela nevzpamatovala," varuje podle agentury Reuters Andrew Harrington z australské banky ANZ. Připomněl, že Američané v zálivu čerpají asi o pětinu ropy méně, neboť se nepodařilo obnovit těžbu na všech plošinách.
Barel ropy se po většinu letošního roku drží nad 70 dolary a experti varují, že stodolarová hranice nemusí být tak vzdálena. Zvláště pokud na trh dolehnou nejenom špatné předpovědi věštící hurikány, ale i zprávy o sílícím napětí na Blízkém východě nebo o sabotážích protivládních rebelů v Nigérii. Na klidu nepřidávají ani výzvy Venezuely, pátého světového vývozce ropy, aby OPEC omezil těžbu. "Vůbec bych se nedivil, kdyby se cena během období hurikánů dostala k 90 dolarům," uvedl John Kilduff z newyorské společnosti Fimat.